Skip to content

<

Karlstejnske Sachy / Chess of Karlstejn

A cache by seedcorp Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/19/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Nejvetší a nejtežší šachy na svete!


Rad bych vas pozval zahrát si šachy v mém kraji. A protože šachy jsou hra králu a králové jsou povzneseni nad bežný život, nepouzívejte prosím k odlovu vaše plechové milácky, radeji si projedte celou hru na kole. Terén je príznivý, hospod po okoli jak maku, krajina nadherna, šachová bitva tedy muže zacít.

Šachy slouží jako orientacní bod - u jednotlivých figur jsou umísteny informacní tabule. A tak si budete moci najít nejen místo, kde jste, ale i kde jsou další figury a neco o historii daného místa.

Každá figura nese znak obce, ve které bude stát a má obec i symbolizovat.

Muj kraj se tak 1.5.2011 (kdy bude oficiálne otevreno pro všechny turisty a hráce) zmení ve skvele rozehranou šachovou partii. K dispozici bude i „Karlštejnska šachovnice“ do které se budou sbírat v restauracích a dalších místech v blízkosti jednotlivých figur razítka. Plne oražená šachovnice pak bude vzácnou památkou a putování po Karlštejnsku (Jako bonus k vitezství v této mé partii... :)).

Šachové figury vznikly v dílne Vladimíra Glasera.


Jak na cache?

Nejprve bude treba najít pozice všech šachových figur rozmístených (nejen) po regionu Dolní Berounka. Posléze budete muset každou figuru navštívit a v jejím okolí najít císlo potrebné pro výpocet umístení finální šachové skrýše. V každé obci je jedna šachová figura, ovšem s nekolika vyjimkami potvrzujicimi pravidlo.

Ono císlo je zpravidla umísteno na informacni tabuli nejblize k figure, ovšem obcas to tak není, napriklad když nejsou u figury tabule umísteny. V tom prípade je císlo umísteno na nejbližším dreveném objektu, sloupu, stromu nebo jine ceduli. Hledáte trojmistná císla vyražená do plechu a prichycená medenými hreby. Jiná císla v okolí prosím ignorujte.

V soucasné dobe je umísteno 29 figur, z nichz jedna je v muzeu kuriozit v Pelhrimove. Tam vás hnát nebudu... :) Pokud narazíte na figuru, v jejímž okolí nelze nalézt císlo, je to dost možná figura nová, kterou jsem ješte nazahrnul do hry a byla umistena až dodatecne. V tomto prípade mne prosím kontaktujte prez profil.

Dejte si pozor, informacní tabule u figur nejsou vždy aktuální, záleží na poradí umístení... nekde nejaké figurky chybí, nekde jsou jinde, proste mystery hra...

Vzorec pro výpocet finálky:

Srovnejte si pekne ziskana cisla podle pocatecni cislice od nejmensiho, a sectete vsechna cisla zacinajici stejnou cislici. Ziskate tim postupne 10 cisel jimz priradite pismena A - J

Sach Mat muzete dat na: (skladejte za sebe)

(C - B - A)(D + J + 171)((F + H + I) * 3 - 1811)(E - 2 * G +60)

A zde je overovatko:

Click to verify coordinates

Nejsem priznivcem dlouhych vzorcu, nicmene po vlastnich zkusenostech s brutalenim mi tohle prijde docela odolny.

Samotná schránka je umístena na zajímavém a krásném míste, prez vegetacní sezonu mozna trochu zarostlem, aneb atributy hovori jasne. Cestou ke skrysi se najde rada peknych vyhledu.... a az ke cachi vedou pesinky, ac se to na prvni pohled nemusi zdat... Uložení je už geoklasické... nikde nehrabte, nikde se nevrtejte, hledejte ocima.

--------------------------------------------------------------------

Edit: Po zpresneni zamereni (diky) a TTF (taktez gratuluji) pridano overovatko a upraven vzorec.

Edit 2: Obtiznost je dana tim, ze vse je jasne receno, nemusi se prilis premyslet a clovek vi, co hleda. Delka trasy je sice vetsi, nicmene proti nekterym silenym hlavolomnym, mozkodrticim a deprimujicim mysterkam s ohodnocenim 4 - 5 je tohle pohoda, proto 3. Teren se vztahuje na finale a to tak je. Cesty mezi figurami jsou na kazdem lovci, od 1 az do 5 pri cestach balonem... Kdyz jsem to tak pocital na mape, tak pokud clovek pojede idealni stopou, ma to cca. 80km. To se krasne da, ja to tedy dal na dvakrat na kole, ale to jsem travil cas sbiranim razitek a posedavanim v prilehlych hospodach.. :) Velka Pradaskina je neco podobneho po Ceskem Krasu, a je podle mne nadhodnocena... te bych osobne dal 3/4, protze trasa vede i terenem.

Edit 3: Kes zpristupnena vsem, ono se do hry zase tolik lidi nepusti, takze nehrozi zniceni okoli. Zkontroluji po par nalezech a uvidim.

Edit 4: U jedne figurky mi informacni ceduli nove povesili primo prez cislo, pridano nove. Kes je tam kde je, nebot po sirem okoli je NPR Karlstejnsko, kde sice znam tucty hezcich mist ale nikdo mi tam krabku neschvali... a varianta nenapadneho presunu finale bez oznameni revieverovi se mi uplne nezda... :)

Edit 5: Dne 8.9.2012 byla odhalena nova sachova figurka, pridano cislo, upraven listing a vzorec. Vy, kteri mate spocteno, nezoufejte, souradnice finalni kese zustavaji. Dalsi hraci maji o jednu figurku k navsteve vice. Zaroven se zda ze chybi jedno cislo, bude zkontrolovano v nejblizsisch dnech. Pry tam probiha rekonstrukce v ramci dotaci EU. V pripade objektivniho nenalezeni mne prosim kontaktujte.

Edit 6: Dne 1.11.2012 zjisteno po upozorneni ukradeni kese. Mrzacka spolecnost nedefinovatelnych zelenych individui si oplotila cely pozemek novym elektrickym ohradnikem a v ramci jeho vystavby mi vykacela pruh lesa i s kesi. Fajn. Podle katastralni mapy se kterou jsem to konzultoval jim samozrejmne dany pozemek nepatri... klasika. Kes o kousek presunuta, upraven vzorec. A to jsem si myslel jak bezpecne misto jsem nasel. Chjo.

Gratuluji vsem nalezcum a hlavne majiteli prvniho cisteho FTF na kole. Jsem rad ze se vam cache libi a tesim se na dalsi navstevy.

Additional Hints (Decrypt)

Trbxynfvxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.