Skip to Content

<

Penta cache

A cache by nudle_cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/03/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Casove nárocnejsí multimysterka. Nebojte se vsak dlouhého vysedávání u pocítace. Domácí prípravu zvládnete behem nekolika minut a vetsina záludností na vás ceká v terénu, na vzduchu. Pred odchodem si zrekapitulujte, s čím je dobré do terénu vyrazit, aby se odlov vydařil (viz níze).

Na úvodních souradnicích hledat netřeba. Lze tam však posedět u vody a načerpat trochu pozitivní energie.

Od září 2018 přináším další zjednodušení keše a její údržby (bez ochuzení o zážitek z luštění i odlovu). Vzorec pro dosazení indicií ukrytý na úvodních souřadnicích je kvůli poslednímu vývoji na místě špatně dostupný. Rozhodl jsem se ho již nepřemisťovat a uvést přímo do listingu niže.


Penta cache


Jistý kacer napsal, že dekuje všem autorum keší, kterí se nepredhánejí ve vymýšlení stále dumyslnejších zpusobu, jak ukrýt souradnice, ale proste se jen drží základní idey geocachingu - privést cloveka na pekné, neznámé místo. Tato keš by se mu pravdepodobne nelíbila. Ne, že by vás neprivedla na spoustu pekných míst, práve naopak, ale ceká na vás také pár záludností, které nekterým ztíží, jiným zpríjemní, její odlov. Ceká vás zhruba 40 kilometru poježdení po krajine, která není nijak zvlášt turisticky atraktivní a na první pohled ani moc zajímavá, ale pri bližším prozkoumání zjistíme, že se všude kolem nachází spousta hezkých vesnicek, ospalých návsí, starých staveb, používaných i opuštených lomu a výhledu. Prestože uvnitr pentagramu se až do ted nenacházela žádná keš, po jeho obvodu jich naleznete spoustu, a tak jste-li v techto koncinách novými príchozími, mužete si cestu za tímto pokladem zpríjemnit odlovem mnohých dalších. Je mi jasné, že vetšina lovcu si cestu za "pokladem" odsedí za volantem auta ci rídítky motocyklu, což za moc velký výkon nepovažuji. Nikomu v tom nicméne bránit nebudu. Já sám jsem však témer celou anabázi se zakládáním této multimysterky absolvoval na kole a byl bych moc rád, kdyby co nejvíc z vás zvolilo stejný dopravní prostredek. Cesty, po kterých se budete pohybovat, nejsou moc dopravne vytížené a verte, že ze sedla kola budete mít zážitek z okolní prírody i z odlovu mnohem bohatší. Délka trasy ji klasifikuje na odpolední nebo velmi poklidný celodenní výlet treba i s celou rodinou.

Jako hudební podklad pri domácím "luštení" si mužete pustit navýsost tematickou skladbu od dnes již pravdepodobne netvorícího projektu Lemon Jelly - http://www.youtube.com/watch?v=FKMg2o4hOoo

Pentagram byl pro lidstvo odjakživa spojován se symbolickými hodnotami. Od mezopotámských mestských státu, pres antické recko, evropské krestanství, až po soucasné neopohanské hnutí ci satanismus, pentagram vždy predstavoval nositele hodnot a symbolu duležitých pro danou spolecnost ci pospolitost. Pozoruhodný symbolismus spojený s pentagramem se vyvinul v jihovýchodní Asii. Dle tamních ucení predstavují vrcholy obrazce pet prírodních živlu - ohen, zemi, kov, vodu a drevo - casto tvorících cyklus reprezentující vzájemnou interakci a transformaci techto živlu v kolobehu prírody. Zatímco vztycený pentagram bývá považován za symbol dobra a rovnováhy, obrácený predstavuje zlo a vítezství tela nad duchem. Jedna taková pozitivní rovnováha se nám práve utvorila na Karlštejnsku, v okolí obce Kuchar...

Jak na keš:
Narýsuj si pentagram jehož stredem je ves Kuchar a vrcholy pet keší. Smerovat bude k severu, jen s lehkým nachýlením smerem východním, (max. o pár desítek stupnu). "Vrcholovými" kešemi budou keš zeme, keš vody (ta bonusová), keš dreva (aktuálně označena číslicí #2) a spolu s nimi také keš golfu a keš andělská (třicátá v pořadí). Luštění ani odlov těchto keší není nutný pro řešení a odlovení Penta cache.

V blízkosti (menší ci vetší) každé keše/jejích úvodních souradnic budeme hledat energii (indicii) zeme, vody, ohne, dreva a kovu (ty budou 2). Indicie dřeva, země a kovu jsou trojmístné, vodní a ohnivá jsou dvojmístné.

Jakou energii budeme hledat u "keše zeme" je zrejmé.
Jakou u keše dreva pravdepodobne také.
Ve vsi nacházející se pri keši vody jakou asi...
Ani u keše, ani na golfovém hrišti, ale prímo v nedaleké vsi hledáme energii ohne.
A nakonec ve vsi nejbližší keši, která ještě zbývá, hledáme energii kovu.

Abyste skrze energii prírodních sil došli rovnováhy a cítili se dokonale povzneseni nad starosti všedního dne, budete muset posbírat a zkombinovat indicie jednotlivých živlu roztroušené v okolí vrcholu pentagramu.


Energii vody hlídá její strážce. Pro lokalizaci strážce vody hledej dum strážcu ohne. Až budeš stát před jeho dveřmi, upři pohled na strážce vody a tvůj zrak spočine i na objektu, na kterém se nachází to, co potřebuješ. Vzdálenost mezi objektem a strážcem vody je zhruba 8 metrů. Strážce vody při poslední kontrole opustil své stanoviště. Představte si jej, jak sedí přímo nad přítokem do rybníčku.

Energii zeme najdeš 10 metru SSZ smerem od úvodních souradnic "keše zeme".

Energii dreva hledej na dreveném objektu, který se nachází asi 15 metru od jiného "dreveného objektu" - toho, který je v "keši dreva" uveden jako první.

Energii ohne najdeš ve vzdálenosti 127 metru pod azimutem 346° od domu strážcu ohne, stojíš-li prímo pred jeho hlavními dvermi. Vzhledem k probíhajícím rozsáhlým pracem najdete tutéž indicii také na alternativním a klidnějším místě ve vzdálenosti 261 metrů pod azimuten 350° od domu strážcu ohne.

Energii kovu začni hledat na návsi mezi cerveným a modrým kovovým objektem - mají asi 2,5 metru na výšku. První část najdeš ve vzdálenosti 503 metru a pod azimutem 169°. Druhou část nalezneš, když půjdeš od první dále 321 metrů pod azimutem 70°. Vrátit zpět do vsi se poté můžeš snadno po modré turistické značce.


Tento obrázek slouží pouze pro ilustraci. Není jakkoliv spojen s rešením mysterky.

Již zacínáte cítit jak rovnováha a vnitrní klid pomalu prostupují vaše telo a mysl? Získané indicie dosaďte do tohoto vzorce: N49°59.Z+K2+V E014°14.O+K1+D. Souradnice, které získáte, odkazují k poslední mezistage, u které je pekný výhled na okolní prímestskou krajinu a na které naleznete vše, co budete potrebovat k nalezení svého vnitrního klidu a nadhledu. Pokud přijíždíte od západu, můžete zde zaparkovat své vozidlo. Příjezdová cesta ale bývá bahnitá a trochu domlácená. Pokud jedete od východu, jeďte tak daleko, jak vám vaše vozidlo a dopravní značení dovolí :). K finálce je to kousek před pole. V závislosti na sezóně a ročním období může být přístup různě dobrodružný. Terén krabičky je dle mého soudu čistá 4.

Před odlovem si zjistěte a s sebou si vemte následující:
- úvodní souřadnice "keše zeme"
- objekt, kterého se týká "keš dreva" a kde se tento nachází
- hodit se může i baterka
- dumyslnost

Všechny stage by mely být bez problému prístupné v jakékoliv roční době a i za sněhové nadílky. Na prípadné problémy se stagemi mě prosím upozorněte do logu. Dekuji.

Kontrolní součet všech šesti indicií je 1501. Budu rád, když jej využijete jen pro kontrolu nebo v případě ztráty některé z indicií a ne pro zkrácení trasy, ale to už je na vás.

Všem vám preji pekné pocasí a štastný lov a na záver si vás dovoluji pozvat na svou první (a o poznání kratší a jednodušší) mystery keš v Bojanovicích.

Za testování keše pred publikací a cenné pripomínky dekuji následujícím kacerum: m0rfeus, randir a jeho geokolegové Lonos a Sir Rasius. K FTF gratuluji Filemonum :)

Additional Hints (Decrypt)

[voda]: ppn 40 pz anq mrzv
[zeme]: mnoenqyv
[kov 1 i 2]: hiavge arob h mrzr, fzrerz bq prfgl
[ohen]: 1 z anq mrzv, fzrerz xr mqv
[ohen alt]: mn fzexrz, h mrzr
[drevo]: fcbqav genz
[mezistage]: uyrqrw zbqeva n an arz xhf cyrpuh, ivm sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.