Skip to content

This cache has been archived.

Aqualung Reviewer: Archivace listingu keše

Aqualung Reviewer

More
<

ZPJM CITO Templštejn

A cache by MikiHamza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 15 October 2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cištení zríceniny hradu Templštejn
15.10.2011 od 9:30 do 15:30 hod

speciální prémiový event série ZPJM

Zanedbané památky jižní Moravy - serie

Úrodná oblast jižne od Brna byla odpradávna osídlena, a obzvlášte z období stredoveku a novoveku je zde množství stavebních památek. Zatímco nekteré z nich, zejména ty nejvýznamejší, jsou peclive udržované, velké množství tech méne atraktivních chátrá, pokud už nebyly zcela zniceny. A práve temto stavbám, které jejich majitelé ješte nestihli bud totálne prestavet podle svých predstav nebo je nenechali spadnout, je venována tato série. Prestože jsou památkove chránené, je totiž možné, že za pár let již nebudou existovat, a na jejich míste bude treba nový supermarket, rodinné domky nebo kancelárská budova. Ale treba naopak budou mít štestí a budou znovu zrekonstruovány do své puvodní podoby, i když už budou sloužit jiným úcelum.

Každá cache série obsahuje písmeno a dále úkol, pri jehož splnení na míste získáte císlo, které nalezenému písmenu priradíte. Tato data pak pomohou získat souradnice umístení bonusových cache. Série bude obsahovat 16 základních cache, ke každé ctverici bude jedna bonusová, a nakonec bude vše dovršeno superbonusovou, kterou bude moci odlovit ten, který najde všech 20 cache.

Do série jsou zarazeny tyto cache:
ZPJM #1 - zámek Branišovice
ZPJM #2 - zámek Vlasatice
ZPJM #3 - zámek Pouzdrany
ZPJM #4 - zámek Rešice
ZPJM #5 - tvrz Horní Kounice
ZPJM #6 - tvrz Horní Dunajovice
ZPJM #7 - zámek Tvorihráz
ZPJM #8 - zámek Hrubšice
ZPJM #9 - tvrz Boskovštejn
ZPJM #10 - Paaruv zámecek Pohorelice
ZPJM #11 - zámek Velké Nemcice
ZPJM #12 - zámek Miroslavské Knínice
ZPJM #13 - zámecek Újezd
ZPJM #14 - zámek Slatina
ZPJM #15 - tvrz Nosislav
ZPJM #16 - fara Mikulovice

Bonusové cache - dosud nepublikované:
ZPJM bonus#1 - zámek Dolní Kounice
ZPJM bonus#2 - zámek Drnholec
ZPJM bonus#3 - zámek Hrušovany nad Jevišovkou
ZPJM bonus#4 - zámek Dyje

ZPJM superbonus - zámek Moravský Krumlov

Templštejn

Templštejn je zrícenina hradu v Jamolicích, od centra obce vzdálená asi 3 km. Nachází se skalnatém ostrohu nad pravým brehem reky Jihlavy. Je to jeden z mála hradu založený na Morave Rádem templáru.
Komenda rádu templáru v nedalekých Jamolicích se uvádí již roku 1279. Hrad Templštejn byl založen mezi léty 1281-1298. Puvodne se jednalo o hrad o rozmerech 40 a 30 metru. Toto jádro se však zacalo postupem doby rozširovat. To však bylo již za pozdejších majitelu, protože již roku 1312 byl temlárský rád zrušen a majetek zkonfiskován. Hrad koupil Bertold Pirkner a roku 1349 ho prodali jeho synové Pribíkovi ze Šelmberka. Roku 1379 ho vlastnili páni z Lipé, kterí hrad rozšírili a prestavovali. V roce 1482 se hrad stal centrem Osovských z Doubravice. Pozdeji však páni z Lipé získali hrad zpet. Poslední majitel Pertold z Lipé se úcastnil v letech 1618-1620 stavovského povstání, takže mu bylo panství zkonfiskováno. V té dobe však byl hrad již pustý, uvádí se, že zanikl již pred polovinou 16. století vlivem požáru.
Jsou dochovány zbytky paláce, cást pláštového opevnení, brána a zbytky studny. Pred areálem hradu na kopci jsou také zbytky štítové zdi, založené pozdeji. Nádvorí jsou pokryta nekolikametrovou vrstvou sutin. Žádný rozsáhlejší archeologický pruzkum se zde neuskutecnil.
Do roku 2011 areál nebyl udržován a byl stravován vegetací. Lesy Ceské republiky, které zríceninu vlastnily, ji nabídly v roce 2011 ve verejné souteži k prodeji. Nový vlastník, který zvítezil, ji podle svých plánu, uvedených v zámeru pri souteži, hodlá ve spolupráci s památkári zakonzervovat s využitím prírodních materiálu a historických postupu.
Zdroj: Wikipedia

Tolik tedy strucne o jedné z nejdéle zanedbávaných památek jižní Moravy. Urcite jste se doslechli o zkazkách o templárských pokladech, z nichž nekterý by mohl být ukryt práve na Templštejne. Po nem ale ted pátrat nebudeme. Poté, co má hrad po témer 400 letech opet svého pána, je tu možnost zapojit se do jeho záchrany pred dalším chátráním. Aby bylo možno zacít s jeho zajištením proti dalšímu rozkladu, je potreba jej nejprve zbavit vegetace, která jej pomalu pohlcuje a nicí. Pokud tedy priložíte svou ruku k dílu, pomužete trošku pri jeho záchrane a zároven k jeho lepšímu zprístupnení pro návštevníky, kterí místo toho, aby se prodírali vegetací, lezou po zdech a nicí je.

Pokyny pro úcastníky

Kdy: 15.10.2011 od 9,30 do 15,30 hod
V tomto case mužete pricházet, a jak dlouho budete chtít pomáhat, záleží na vás. Pokud budete chtít, mužete se zdržet i déle. I malá pomoc bude vítaná.
Kde: na výchozích souradnicích, tj. u informacní tabule u zríceniny hradu Templštejn bude sraz, práce pak budou probíhat v areálu hradu, kde nás najdete
Co bude: cištení areálu zríceniny od náletových drevin a porostu, a jejich pálení, pokud to pocasí povolí. Dále samozrejme sber odpadku, zanechaných zde návštevníky.
Co s sebou: pracovní odev, obuv a rukavice, prípadné nástroje, jako rucní pilky ci zahradnické nužky budou vítány. Nezapomente na vydatnou svacinu.
Pokud bude rozdelán ohen, mužete jej využít k opékání ci douzování prinesených uzenin.
Upozornení
Pri práci se budete pohybovat v težkém svažitém a kamenitém terénu, zarostlém nebezpecnou vegetací, takže pevná pracovní obuv a kožené rukavice jsou podmínkou. Rostlinstvo je totiž tvoreno prevážne koprivami, maliním, ostružiním, keri šípku, trnek i jinými ostnitými rostlinami. Práce nebudou vhodné pro deti, zvažte proto jejich prípadnou úcast.

V logu Will Attend uvedte prosím pocet úcastníku.

Zaradte si prosim event do svého Watch Listu pro sledování dalších pokynu. V prípade obzvlášte nepríznivého pocasí bude akce zrušena.

Doprava na místo
Vlastním motorovým vozidlem: S ohledem na zákaz vjezdu do lesa až ke zrícenine jsou vytipovány možnosti parkování podél prístupové cesty od silnice mezi Jamolicemi a JE Dukovany po zacátek lesa, jejichž kapacity jsou omezené, viz waypointy PARKING. Další varianta je zaparkovat na louce pred rekreacním strediskem pod Templštejnem, viz waypoint PARKRS. Z obou míst je prístup k Templštejnu po žluté turistické znacce.
Na kole: Nejlepší príjezdová cesta je od Jamolic po žluté turistické znacce. Cesta od cyklostezky vedoucí údolím reky Jihlavy je pouze pro nejtvrdší drsnocyklokacery.
Verejnou dopravou: v sobotu jsou možnosti znacne omezené. Jediný autobusový spoj z Brna je smer Moravské Budejovice s odjezdem v 8,00 ze stanovište 44. Príjezd do Jamolic je v 9,00. Odjezd z Jamolic do Brna je v 16,25. Autobus z Jamolic do Moravských Budejovic odjíždí v 16,00. Ze zastávky Jamolice, MŠ se k hradu dostanete opet po žluté turistické znacce. Pokud uvedete v logu, že hodláte prijet autobusem, pokusíme se zajistit prípadný odvoz na hrad.

Krome práce si mužete v okolí odlovit nekolik cache. Prímo na hradu je Jihlava1 a komercní cache ze série Po stopách templáru Templštejn. Nedaleko je moc pekná mystery cache Templari vs. trampove . A v blízkém okolí je nekolik dalších atraktivních tradicních cache i jednoduchých multicache, napr. Skaly nad rekami-Skaly , Skály nad rekami-Bílá skála , Skály nad rekami-Kocicí skála , Skaly nad rekami - Velky kacer , a další od adraye. Další dve zajímavé mystery cache v okolí jsou Letiste a Bobas.

Additional Hints (Decrypt)

xeri, cbg n fyml -- ohqbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.