Skip to content

<

Lysá hora - fotografická keš

A cache by krtek64 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/02/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš je zařazena jako alternativa ke keši Beskydmountains, Lysa Hora 1323m GeoPuzzle České kopečky


JAK SE DOSTAT KE KEŠI:

Úvodní souřadnice nepoukazují na reálné umístění keše, jsou orientovány na místo, kde je vysílač. Vysílač je na úvodní fotografii v listingu. Keš je umístěna na pozici, odkud byla pořízena tato fotografie vysílače:

 

Keš je snadno přístupná, mimo výskytu největších davů turistů, kteří se zde pohybují hlavně o víkendech, trošku něco ve stylu “pod světlem je největší tma“. Nenechte se zmást vysokou obtížností terénu. Znamená především úsilí, které je nutno vyvinout pro výstup na Lysou horu.

V zimních podmínkách bude keš zajisté hůře přístupná. Kačeři, kteří tuto keš lovili v zimě, byli úspěšní do 60 cm výšky sněhové přikrývky v OKOLÍ. Při tomto stavu ještě nebyla úplně zavalena sněhem, možná taky záleží na tom, jak se vyvinou závěje. Geoobjekt je dost zřejmý a pokud bude při výšce sněhu 60 cm jeho vršek vidět tak, budete vědět, kde pár krát hrábnout do sněhu. Doporučuji si přes odkaz níže ověřit množství sněhu na Lysé, ať posléze na místě nejste zklamáni, že se ke keši nedostanete. Odkaz: lysahora.cz. Výstup v zimě na Lysou nebývá jednoduchý, on není jednoduchý pro mnoho turistů v žádném ročním období. Kdyby byl podniknut primárně kvůli získání keše a ta by byla zasypaná sněhem, asi by vám to náladě moc nepřidalo.

Když se vám bude chtít udělat cestou na vrchol Lysé a nebo ze samotného vrcholu nějakou fotku, rád ji u vašich logů uvítám a předem děkuji :-) Pokud možno aspoň trošku z jiného úhlu než je fotka úvodní.

 

Lysá hora (1323m.n.m.), je nejvyšší v širokém okolí a těch 100 až 200 výškových metrů, které má navíc od většiny ostatních kopců v okolí, ji činí výjimečnou. Neustálým větrem ošlehané stromy, někdy dosahujících bizardních tvarů a přítomnost nízkého porostu kosodřeviny, jsou neklamným znakem vysokohorského prostředí, byť jen na opravdu malém kousku. I díky této špičce vlastně bývá na vrcholu počasí skoro pokaždé jiné.

Sice záleží, jak často tam kdo vyšlape po svých nebo vyjede na kole, ale i kdyby to bylo třeba pět nebo desetkrát krát za rok, stejných podmínek se těžko dočká. Lysá je pokaždé malinko jiná. Sníh tam ve stinných zákoutích bývá nezřídka ještě i v květnu a nový se obvykle drží od počátku listopadu. Oblíbenost výstupů na Lysou tkví do značné míry i v tom, že jsou zde dvě chaty, které poskytují přístřeší turistům, nejen v případě náhlé změny počasí. Najít koutek, kde se dá v teple převléct do „suchého“ oblečení a ještě mít možnost si dát k tomu nějaké to pivko či gulášek, to na horách bývá k nezaplacení. Zejména o víkendech, v čase kolem poledne bývají obě dost naplněné, ale mám zkušenost, že v "týdnu" a po patnácté hodině, již bývá na vrcholu celkem slušně "vylidněno".

Léta letoucí poskytovaly tento azyl turistům dvě chaty. "Noblesnější"byla Plesnivka , naprotivší Šantán si zase "vybudoval" pověst jistého nenapodobitelného charizma. Po celý čas dokázaly zdatně odolávat zubu času a taky kolikrát hrozně nevlídnému počasí, zejména náporům mnoha orkánů. Ještě by odolávaly i mnohá další léta, ale bohužel představitelé "nové doby" si žádali reprezentativnější budovy na vrcholu Lysé. Chata Plesnivka byla zbourána již v září r. 2011. Na jejím místě již stojí nová chata Emil Zátopek - Maraton. Bohužel i výše zmíněný Šantán již bohužel dosloužil. Shodou náhody také v září, ale o čtyři roky později. Nahradila jej nová chata KČT - Bezručova chata, stojící hned vedle.

 

Nejhladší výstup na Lysou je od rozcestí U Papeže na konci obce Krásná. Trasa je celá asfaltová, měří cca 8,5 km a hodí se zejména pro kolo. Kdo chce asfalt zaměnit za chůzi v terénu, může užít neznačených zkratek lesem, odbíhajících z této silnice. Od zatáčky Pasička, ve které se k silnici připojuje chodník od Visalají, je tato zkratka dokonce oficiálně značena červenou TZ. Asi nejdelší se zdá být chodník po žluté TZ, od přehrady Šance, ale za to je známý tím, že na něm potkáte nejméně lidí. A v neposlední řadě se na Lysou vystupuje taky ze strany od Ivančeny, to je taky moc pěkná a hojně využívaná trasa. Zejména proto, že mnoho lidí si ráda spojí výstup na Lysou s návštěvou skautské mohyly na Ivančeně. Rozhodně ale nedoporučuji tuto trasu použít se záměrem zdolat ji na kole. Trasu od mohyly k vrcholu Lysé zvládnou jen profíci, takže je hodně pravděpodobné, že mnohé úseky budete nosit kolo na ramenou a je jedno zda nahoru či dolů.

Za nejzajímavější chodník však považuji turistickou terénní trasu po červené značce z Ostravice. Zpočátku po Butořanku sice vede lesem, to se jeden moc výhledů nedočká, ale nad Butořankou, to už je jiná. Dostane se nám pěkného výhledu na protilehlý Smrk a masív Ondřejníku. Chvíli nato se opět ponoříme do lesa až po kótu Lukšinec. Zde se připojuje turistická trasa (žlutá), jenž začíná v Malenovicicích a vede kolem legendární beskydské hospody "U Veličků". Říká se, že kdo nebyl U Veličků, jako by v Beskydech ani nebyl. Od Lukšince se pokračuje asi 1 km po hřebeni, ale výhledům brání vysoké smrky. Výrazně se to zlepší, až se dostaneme ještě výše, na lokalitu "Na Větrech", tam se díky holině, uprostřed které chodník vede, naplno otvírají široké výhledy do krajiny. A těch se nám pak v různě velké míře dostává téměř celý zbytek cesty až po vrchol.

A co na závěr? Nebuďte překvapeni, když se třeba budete vracet za soumraku z Lysé hory dolů a na jejím úpatí potkáte lidičky, co s rozsvícenými čelovkami míří nahoru. To už je tady běžný kolorit, Lysou horu zdolávají lidi prakticky nonstop. Někteří chůzí, někteří svižným poklusem, na lyžích či na kolech. Doporučení na zimní období, nezapomeňte si přibalit do ruksaku "nesmeky", anebo alespoň hůlky, můžou se místy na zledovatělém chodníku hodit.

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA(bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - I OPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - I OSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)


(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD
(SVK) - ZBOROV NAD BYSTRICOU - panorama


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw SR "qbzrprx" TRB - zrgevpxéub gineh, xgreý zá bowrz ppn 3 qz³ ylfbubefxéub imqhpuh. Šáuav mrfcbqh n ilgbp xenoxh gnx, nol fr qnyn ilgáuabhg. Cev ienpraí xenoxl mcágxl wv armncbzra iriavge bgbpvg, nol arilcnqyn. Qíx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.