Skip to content

I ♥ Tesin - Cieszyn Wherigo Cache

Hidden : 10/1/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Změny v provozu wheriga:

18.1. 2024 - Navýšení počtu památek navýšil na 65. Sloučení šesti památek do 3 párů kvůli kolizi zón. Mám podezření, že kolize způsobuje sekáni hry (hláška CHYBA). U sloučených párů hráč dostane za 2 památky 1 bod. Pokud "vyskočí" hláška CHYBA, použij bez obav RESTART mobilu a pokračuj ve hře.

12.8. 2022 - Kvůli dostupnosti v zimním období a lepší odolnosti vůči dešti jsem zhotovil novou schránku. Je jiného provedení, ukrytí a taky z jiného materiálu. Je umístěná hned vedle původní, více v nápovědě na konci hry. Starou schránku jsem již odstranil, protože ji někdo poškodil.

Toto wherigo je jedno z mála, ne-li jediné, které lze hrát ve dvou městech zároveň, nadto každé v jiném státě. Pokud budu úplně přesný, tak se jedná původně o jedno město v jednom státě. Město bylo založené v r. 810. Zpočátku bylo ve vlastnictví polského státu a spadalo pod Opolsko-ratibořského knížectví, od roku 1339 se Těšín stal součástí Zemí Koruny české, později patřil pod Rakousko-Uhersko. V tomto mezidobí až do počátku 20. století Těšín prošel válkami, zničujícími požáry či změnami vládnoucích dynastií. Po zániku Rakouska – Uherska vznikl v lednu 1919 o Těšínsko a Těšín spor, který byl ukončen Sedmidenní válkou. Následkem toho byl Těšín rozdělen v r. 1920 řekou Olší na Český a Polský Těšín. Na krátké období v počátku II. světové války došlo ke spojení obou měst. To už v tu chvíli patřila pod správu německé Třetí říše. Po válce se opět jejich cesty rozešly a města byla rozdělena do stavu před II. světovou válkou.

Tolik z dávnější historie. Když se podívám na Těšín pohledem mé generace, tak taky lze „vyšťourat“ v souvislosti s ním trošku „dobrodrůža“. Ke konci totalitního období jsme občas jezdívali do Polského Těšína na nákupy zboží, které u nás nebylo běžně k mání a nebo když už, tak za x-krát vyšší cenu. Stovky metrů dlouhé fronty před hraničním přechodem do Polska nebyly o víkendech žádnou vzácností. Pokoutně se sháněla pozvání, přes která byl umožněn vstup do Polska a když tato povinnost odpadla, tak fronty narostly ještě víc.

O adrenalin bylo postaráno nejen na mnoha místních tržištích, kde se dalo nakupovat nejen za zloté, ale časem i za Československé, později České koruny, ale hlavně při návratu zpátky přes hranici. Množství a druh nakupovaného zboží byl různě limitován a přesto či právě proto skoro každý zkoušel přenést něco navíc. Někteří to řešili tak, že si navlékli na sebe třeba vícero sukní (ženy) či kalhot nebo bund. Nebylo nezvyklé, že se zboží nad limit strkalo za košili. Pak už jen záleželo na benevolenci celníků, koho z nekonečného davu vybrali k osobní kontrole. Ty kameny, co padaly z mnoha českých či slovenských srdcí po úspěšném přechodu hranice možná leží v na českém břehu řeky Olše dodnes.

Pohled na budovu radnice v Českém Těšíně


Když se člověk primárně zabýval tím, jak co nejlépe nakoupit a jak nejfikaněji převést celníky, tak na nějakou kulturu prostě nezbylo místo. A přitom měl takových krásných památek na dohled či v dosahu 100m. Třeba takovou Piastowskou věž, Rotundu či Lovecký zámek při návratu k hranicím, z "velké" nebo „malé burzy“. Jen pár desítek od té "malé" se nachází místní skvost „Těšínské Benátky“., což je ulice s plejádou původních domků (17. – 19. století) od řemeslníků a koželuhů kolem náhonu potoka Mlynówka. Stačilo zajít kousek dál do kopce a člověk mohl oči nechat na parádních historických stavbách či uličkách. Stavení a chrámy, postavené kolem Rynku mající v sobě nezaměnitelné kouzlo, prý se jim kvůli tomu někdy také říká „malá Vídeň“. Historie zde dýchá každým coulem, stačí malé zastavení u Studny Tří bratří, či po krátké přesunutí na Zámecký vrch k Piastowské věži či Rotundě.

Po pádu totality se hraniční režim postupně uvolňoval, až od prosince r. 2007 odešli celníci z hranice úplně. Vstupem obou krajin do Shengenského prostoru lze od té doby procházet hranice zcela volně. Obyvatelé obou měst si klidně zajdou na oběd do restaurace k sousedům, maminky s kočárky přechází hranici jako běžnou ulici, nebo děti či dospělí projíždějí na kolech sem a tam. Není problém slyšet češtinu v polské části a polštinu v té české. Byť mám dojem, že polština je v Českém Těšíně slyšet častěji. Abych se přiznal, krása a výjimečnost obou Těšínů by mi možná zůstala dál ukryta, nebýt geocachingu. Díky němu jsem se zatoulal od nádraží o stovky metrů dál za řeku Olši a rozhodně nelituji. Místní, ti o památkách dobře ví a pro ty, kteří by si chtěli ověřit, zda nekecám, mám pozvání přes toto wherigo. Proto neváhej a přijeď do Těšína i Ciesyzna, nalezneš zde kupu historie.

Těšínské dvouměstí se totiž ukázalo jako velice vhodná lokalita se spoustou památek, navíc hlavně v polské části soustředěných na poměrně malém prostoru. Výhodou toho je, že hráči se moc nenachodí pro splnění zadání hry s nalezením požadovaného počtu památek. Pro našince je trošku škoda, že více historických památek se nachází v polské části Těšína, ale alespoň je to dobrý důvod podívat se na skok k sousedům. Ti, kdo to tady neznají, budou mile překvapeni.


Co musíš udělat proto, abys mohl hru hrát:

Nemusíš mít obavy, že hra vyžaduje mít on-line připojení na net. To je nutné pouze při stažení cartrige (hry), které si můžeš provést už doma. Odkaz pro stažení cartrige se nachází ZDE a nebo jej najdeš v závěru listingu. V terénu postačí být off-line, pouze je nutné mít zapnutou GPS a postarat se, ať GPS stále „běží“

Na jakém přístroji hrát?

Doporučuji mít staženou aplikaci WhereYouGo, většinou se objekt načte krátce po vstupu do zóny. Hra byla testována na Androidu Samsung A41 a na iPhone SE.

Zadání hry:

Hra je vytvořena jako turistické wherigo. Má za úkol tě provést po památkách dvouměstí Český Těšín a Cieszyn. Památek je zde spousta. Obejít všechny, které si to zaslouží, by trvalo dlouho a tak jsem vybral především ty v centrech obou měst. I tak jsem jich bohužel spoustu musel vynechat. Počet památek zařazených do hry je 65. V Českém Těšíně 21 a v Cieszynie je jich 44. Počet památek, které je potřeba "navštívit" pro splnění zadání hry je 12.

Doporučuji si trasu naplánovat tak, abys skončil poblíž hradního komplexu v Cieszynie (Zámecký vrch), z důvodu, že v blízkém okolí hradu je ukrytá finálka. Do hradního komplexu můžete bez obav vstoupit od ulice Głęboko přes bránu nad kterou je nápis "Państwowa szkoła muzyczna".

 

FOTOGALERIE PAMÁTEK, ZAŘAZENÝCH DO HRY


Pro snažší zvládnutí hry jsem každou památku vyfotil a zanesl do Fotogalerie. Hráč tudíž nemusí tápat, která památka je zařazena do hry, a která ne. Je na hráči, zda bude chodit  Těšíny "jen tak " a památky vybírat dle sve úvahy. Nebo se podívá do Fotogalerie, vybere a určí dle fotek vhodné památky, případně vytýčí trasu. Nutno podotknout, že zejména v Cieszynie se nachází jedna památka vedle druhé.
Lokalita mezi Piastowskou věží, ulicí Gleboka, Studnou Tří bratří a náměstím s kašnou historií doslova dýchá.  V Českém Těšíně jsou památky rozesety více sólově, netvoří tak ucelený soubor a jsou více promíchány s moderními prvky. Které památky jsou zařazeny do hry se dozvíš z fotogalerie. Odkaz na ni je vložen do listingu.
Pozor: Do hry jsou zařazeny jen památky, které jsou ve Fotogalerii.

Je jedno, kterou z památek začneš. Úkol hráče není památku přímo navštívit, ani vstupovat do objektu. Stačí když hráč přijde před vchod památky, nebo jejího blízkého okolí, do tzv. zóny objektu. Před vstupem do zóny objektu si hráč zapne hru a se zapnutým displejem počká, zda hra zachytí daný objekt. Někdy satelity nemají "svůj den" a tehdy se hodí buď kousek projít po zóně, nebo chvíli počkat, až se GPS "chytne". V momentě kdy hra objekt "zachytí", projeví se to na dispeji ukázaním obrázku objektu současně i se zvukovým signálem. Prohlédni si obrázek, pod ním jsou informace o objektu a úplně dole je ikonka „OK“. Na tuto ikonku MUSÍŠ "kliknout" a tímto se ti památka uloží do inventáře hry. Info o objektu číst NEMUSÍŠ, ale můžeš, pokud se chceš dozvědět něco o objektu. Nečekej žádný test na závěr wheriga, kontrolní otázky budou o něčem jiném. Více o nich později.

Doporučuji mít v kolonce „ÚKOLY“ přehled o počtu objektů před návštěvou a po návštěvě objektu. Je to nejrychlejší, přehledná kontrola a hned uvidíš, zda objekt hra vzala a nebo ne. (obr. níže, modrá šipka) Poté proveď uložení hry. (obr. níže, červená šipka). Hru lze uložit a pokračovat za týden, nebo měsíc atd.


 

Tímto způsobem budeš postupovat památku po památce, až jich budeš mít v inventáři (resp. v úkolech) 12. Za každou z nich dostaneš 1 bod. Krom 3 párů sloučených kvůli kolizi. Tam je za 2 památky 1 bod. Po získání 12 bodů ti hra napíše, že ti chybí "0" památek. Jako odměnu za tvou píli ti pak hra zviditelní souřadnice finálky a nabídne ti navigaci do finální zóny. Může se ti stát, že cestou k finálce projdeš kolem dalších památek ze hry. Počítadlo ti je vygeneruje jako -1 ev.-2,-3 památka. Na hru to už nemá žádný vliv a opravdu nemusíš hledat odznova.

V inventáři si můžeš zobrazit kolik ti ještě chybí objektů a také i všechny, kde si již dosud byl. Posléze, až obdržíš odemykací kód, tak i ten. Nemusíš jej do zálohy fotit ani opisovat.

Odemykací kód

Logování hry Wherigo se líší od logování běžných keší tím, že je zaužíváno krom logu na Geocaching. com ještě dodatečné logování na stránce Wherigo. com. Je to stejná stránka, odkud si doma stáhneš cartrige této hry. Logování se provádí přes Odemykací kód. Ten se ti ukáže až PO VSTUPU do finální zóny. Může se stát že GPS, dle které je hráč naváděn do finální zóny ještě zónu neregistruje a hráč už uvidí úkryt finálky. Hráč si vyzvedne schránku, zaloguje nález, ale dle GPS vstup stále ještě nemusí být dosažen. Takže odemykací kód neobdrží. V daný moment si to nemusí všimnout a pátrat po něm začne až bude od úkrytu daleko nebo doma. Je to malý detail, ale u některých ownerů přes to "nejede vlak". Požadují krom běžného logování na www.geocaching.com i logování s Odemykacím kódem na www.wherigo.com. Já dodržení podmínky s Odemykacím kódem NEPOŽADUJI.

Uložení keše

Finálka je ukrytá způsobem, že je dostupná kdykoli v průběhu roku. Aby ji nebylo možno odlovit, muselo by napadnout víc jak 40 cm sněhu. Nápověda, jak najít schránku, se ukáže na konci hry ve Wherigu.

Listing by nebyl úplný bez úpřimného poděkování původnímu tvůrci hry 05 Martinku. Ten ji vytvořil jako I Opava. Po roce a půl ji pak poslal do archivu. Po dohodě s ním jsem použil podklady ze hry k vytvoření tohoto wheriga a pěti podobných.

I ♥ Opava II
I ♥ OSTRAVA !!!
I ♥ TESIN-CIESZYN
ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)

TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

Hru si můžeš stáhnout na WHERIGO.COM.



Pohled na budovu radnice v Polském Těšíně


Gdzie szukać?

Przejdź się po zalecanych częściach obu Cieszynów i szukaj zabytki. Podejdź bliżej do pamiątki (najczęściej do wejścia) i zobacz, czy gra rozpozna zabytek. Czasami zdarza się, że gra nie chce "rozpoznać" oczywisty zabytek. Spróbuj wyjść ze strefy wokół pamiątki (około 20 m), i następnie wróć tam ponownie. To trochę niepraktyczne, ale sprawdzona rada korzystana u innych gier wherigo. Zachowaj ostrożność podczas wykonywania zadań, ponieważ wielokrotnie jest potrzeba przekraczać ruchliwe ulice.

Jak grać?

Wszystkie znalezione miejsca znajdziesz we spełnionych zadaniach. W liście odnajdziesz ile zabytków ci jeszcze brakuje oraz októre już odnalazłeś. Zalecam regularnie zapisywać grę klikając na dyskietkę. Grę jest możliwe zapisać i kontynuować w wherigu za tydzień, dwa itp. Najlepiej mieć ustawioną GPS, by się niewyłączała o ile ekran jest wyłączony lub aplikacja jest zminimalizowana.

Kiedy grać?

W dowolnym momencie można odwiedzić pamiątki w czeskim oraz polskim Cieszynie. Ale ze względu na położenie finału, niepolecam okres kiedy będzie ponad 40 cm śniegu na ziemi. Finał jest szczegółowo opisany w grze oraz koordinaty są dokładne.

Co szukać?

Poprostu … zabytki. Mogąto być wille, domy, kościoły, zamki, sochy, pałace, pomniki… Oferta jest szeroka ze względu na liczbę obowiązkowych pamiątek do odnalezienia, wystarczy tylko dobrze wybrać.Polecam zaplanować trasę tak, aby znaleźć się na koncu w pobliżu kompleksu Góra Zamkowa w Cieszynie, bo w pobliżu zamku znajduje się ukryty finał.


Aby otworzyć ostatnią strefę, musisz zebrać 12 punktów. Otrzymujesz 1 punkt za 1 znaleziony zabytek.Po zdobyciu 12 punktów gra napisze, że brakuje Ci zabytków "0". (0 památek) W nagrodę za twoją pracowitość gra uwidoczni końcowe współrzędne i zaoferuje nawigację do ostatniej strefy. Może się zdarzyć, że w drodze do finału mijasz inne zabytki z gry. Licznik wygeneruje je dla Ciebie jako -1 zd.-2, -3 zabytek (památku). Nie ma to wpływu na grę i naprawdę nie musisz ponownie szukać.
W grze znajdują się 65 zabytków. W Czeskim Cieszynie jest ich 21, aw Cieszynie 44.

 

Za překlad části textu "Návodu na hru" a hintu ve hře do polského jazyka děkuji Zajíc28. Jinou část "Návodu na hru" jsem přeložil translatorem. Za případné chyby v polském jazyce se omlouvám.


Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA(bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

 

Další mé keše či wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) -   IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) -   IOSTRAVA !!!
(CZ) -   ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) -   ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) -   TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) -   I TĚŠÍN (CIESZYN)


(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Cb anyrmraí 15 cnzágrx fr qbfgnarš x aácbirqr ir uer. Wr ilirqran i wnmlxh PM v CY. Qb uel wr mnenmrab 21 cnzágrx i Prfxéz Gršíar n 44 cnzágrx i Pvrfmlavr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)