Skip to content

Jak ta Gdynia się zmieniła! [PL/EN] Virtual Cache

Hidden : 08/24/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

"Skrytka nominowana w konkursie Polskie Geo-Laury 2020"

 

Polskie Geo-Laury

 

"Skrytka nagrodzona w konkursie Polskie Geo-Laury 2020."

 

polskie Geo-Laury

 

 

[PL]

 

Jak ta Gdynia się zmieniła!

 


Gdynia jest miejscem niezwykłym wyjątkowym na mapie Polski i nie bez powodu nazywana jest miastem z Morza i Marzeń. Historia jej jest niedługa, ale bardzo intensywna i znacząca dla dziejów całego kraju. Można powiedzieć, że swoje istnienie zawdzięcza przypadkowi i ogromnym nadziejom polaków na odbudowanie silnej i niezależnej Polski.
Na próżno w Gdyni szukać starówki, ponieważ na palcach jednej ręki wskazać można budowle które pamiętać mogą czasy królów elekcyjnych. Co takiego więc jest w Gdyni niezwykłego? Otóż fakt, że z uwagi na dynamiczny i ciągły rozwój miasta i ciągle powstające bądź modernizowane budynki sprawiają, że bez większego problemu można wskazać czas wykonania fotografii wykonanej w Gdyni.

 


 

Twoje zadanie:



Poniżej przedstawione jest 9 dawnych zdjęć i widokówek przedstawiających Gdynię w okresie międzywojennym i jedna litografia z XIX wieku przedstawiająca Orłowo. Twoim zadaniem jest odwiedzenie co najmniej 3 (trzech) ze wskazanych lokalizacji i wykonanie konkretnych zadań, oraz umieszczenie w logu przynajmniej 3 (trzech) zdjęć na dowód ich wykonania.

 

 

  1. Panorama Gdyni - Znajdujesz się na najbardziej popularnym miejscu widokowym w Gdyni w dzielnicy Kamienna Góra. Wraz z powstaniem w XIX wiecznej Gdyni kąpieliska do ówczesnej wsi zaczęli ściągać letnicy. Warszawska spółka wykupiła tereny dawnego folwarku mieszczącego się właśnie na Kamiennej górze z chęcią parcelacji i sprzedaży pod budowę willi dla polskiej inteligencji. Z Kamiennej Góry rozpościerał się piękny widok na "Bożą Zatoczkę".

    Twoim zadaniem jest wykonanie zdjęcia z długopisem na pierwszym planie i widokiem na Molo Południowe w tle. Dopuszczalna jest ręka, albo inny przedmiot osobisty zamiast długopisu

     
  2. Gdyńskie Rybki - Znajdujesz się przy wejściu na plażę centralną. Pod koordynatami znajduje się zamontowany w tym miejscy pomnika Adama Smolany pieszczotliwie nazywany przez mieszkańców "Gdyńskimi rybkami".

    Twoim zadaniem jest zrobienie sobie zdjęcia z pomnikiem w taki sposób, by w tle było widać co najmniej jeden statek.

     
  3. Molo Południowe - Znajdujesz się na samym końcu Mola Południowego. Zostało ono zaprojektowane wraz z budową portu, a dokładnie rozpoczęto ją w 1934 roku. Przed Tobą znajdują się dwa pomniki, Josepha Conrada i instalacja Trzy Maszty (bądź Gra Masztów), zamontowane kolejno w 1976 i 1980 roku których twórcami są Zdzisław Koseda i Wawrzyniec Samp. Po Twojej lewej stronie widzisz gmach Akwarium Gdyńskiego, które działa w Gdyni od 1971 roku. Przez ponad 30 lat nosiło nazwę "Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni". Ponieważ nazwa była zbyt długa i powoli stawała się nieadekwatna do funkcji jaką placówka spełniała, decyzją dyrekcji MIR w lipcu 2003 roku zmieniono ją na Akwarium Gdyńskie.

    Zrób zdjęcie w taki sposób, aby w kadrze zmieścić wszystkie trzy wyżej wymienione obiekty.

     
  4. Skwer Kościuszki - Znajdujesz się przed wejściem na bezpłatny punkt widokowy czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-20:00, oraz w weekendy od 11:00 do 20:00. Wejdź na górę (można również skorzystać z windy), stamtąd będziesz miał doskonały widok na Skwer Kościuszki. Wielu ludzi błędnie nazywa Skwerem Kościuszki całe Molo Południowe. W rzeczywistości granice skweru sięgają do początku Nabrzeża Pomorskiego.

    Twoim zadaniem jest zrobienie zdjęcia w taki sposób, aby widoczna była wieżyczka domu pierwszego polskiego sołtysa i wójta Gdyni - Jana Radtkego (widoczna na powyższej widokówce).

     
  5. Ulica Portowa - Załączona pocztówka pokazuje dobrze znany międzywojennym mieszkańcom Gdyni dąb, na którego temat krążyło wiele legend. W jednych przesłaniach mówi się, ze odpoczywał pod nim Jan III Sobieski, a w innych, że Napoleon Bonaparte. Wiadomo jedynie, że mógł pełnić funkcje graniczne pomiędzy zmieniającymi się jednostkami administracyjnymi. Okoliczności ścięcia dębu również owiane są tajemnicą. Dla jednych winę ponoszą hitlerowcy, którzy dąb będący dumą miasta, celowo wycięli. Według innych relacji, drzewu nie służył ruch uliczny, a spaliny i ograniczony dostęp do wody sprawił, że spróchniało. Wydaje się to o tyle wiarygodne, że na wszystkich znanych zdjęciach drzewo jest bezlistne. Ponoć przewróciło się, kiedy zahaczył o nie jadący w stronę portu czołg.

    Twoim zadaniem jest wykonanie zdjęcia w taki sposób by Twój palec, albo inny przedmiot osobisty znalazł się w miejcu w którym dawniej rósł dąb.

     
  6. Nabrzeże Pomorskie - Do czasu rozpoczęcia budowy Basenu Prezydenta i ostatniego już mola portu zewnętrznego – Południowego przystań Żeglugi Polskiej mieściła się na molo pasażerskim, tj. do 1934 roku. W tym samym roku drewniane molo zostało rozebrane, a przystań „Żeglugi Polskiej” do następnego roku funkcjonowała na molo Rybackim przy nabrzeżu Wilsonowskim. Od 1936 roku „Żegluga Polska” posiadała już przystań na molo Południowym, przy nabrzeżu Pomorskim. Teren wokół budynku Przystani został zagospodarowany i ogrodzony, a na nim stanęły ogródki kawiarniane. W 1960 roku widoczny na pocztówce ORP „Burza” został przeklasyfikowany na okręt-muzeum, którym był do 1976 roku, gdy rolę tę przejął i pełni do dziś ORP „Błyskawica”.

    Twoim zadaniem jest odnalezienie w okolicy miejsca cumowania Błyskawicy jej miniatury i wykonanie jej zdjęcia wraz z przedmiotem podróżnym (travel bug, geocoin), bądź innym przedmiotem osobistym.

     
  7. Bulwar Nadmorski - Pierwsza promenada dla spacerujących w miejscu dzisiejszego bulwaru powstała w latach 20. XX wieku jako piaszczysta ścieżka na niewielkim nasypie. Na początku lat 30. XX wieku w ramach robót publicznych, przy których zatrudniano bezrobotnych masowo przybywających do nowo budowanej Gdyni, umocniono stok Kamiennej Góry, gdzie posadzono drzewa oraz zbudowano schody. Umocnienie drogi nastąpiło w połowie lat 30. XX wieku. Bulwar przetrwał II wojnę światową aż do 1949, kiedy to został zniszczony przez sztorm. W 1958 w Gdyni powstał „Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego”, którego działalność zaowocowała oddaniem w 1969, w czasie obchodów Dni Morza, nowego Bulwaru Nadmorskiego. W takiej postaci istnieje on do dziś.

    W miejscu w którym stoisz zrób zdjęcie w taki sposób by w lewym górnym rogu znajdował się dzisiejszy budynek po dawnym Różanym Gaju (przez pewien czas obiekt nosił nazwę Antracyt)

     
  8. Dom zdrojowy w Orłowie - Na początku XX wieku dla letników na stoku kępy, w pobliżu hotelu "Adler" zbudowany został Dom Kuracyjny zwany Kurhausem. Inicjatorem budowy była rodzina Grablowskich. Budynek był podpiwniczony, dwupiętrowy i wyposażony w instalacje sanitarne i elektryczne. Urządzono kąpielisko z drewnianymi łazienkami i powstało niewielkie molo. W 1912 roku zostało dobudowane skrzydło północne, w którym znalazła się duża restauracja z tarasem. Od 1920 Dom Kuracyjny należał do powstałej rok wcześniej polskiej spółki „Wody Morskie Orłowo”. Pensjonat należał do najdroższych w Orłowie. W 1928 roku pensjonat został rozbudowany, a w 1984 roku obiekt Domu Kuracyjnego w Orłowie został wpisany do rejestru zabytków.

    Twoim zadaniem jest dostanie się możliwie jak najbliżej wyznaczonych kordów (czyli miejsca gdzie znajdowało się pierwotne molo w Orłowie) i wykonanie zdjęcia możliwie najbardziej odzwierciedlającego załączoną pocztówkę. UWAGA! Zadanie to nie jest zalecane zimą z uwagi na trudne warunki atmosferyczne! Jeśli nie czujesz się na siłach nie wykonuj tego zadania!

     
  9. Zespół pałacowo-parkowy w Orłowie - Zabytkowy dworek, którego dzieje sięgają XIV w. należał niegdyś do rodziny von Krockow (Krokowskich), którzy przekształcili rycerski folwarki w rezydencję dworską. Wybudowano pałac w stylu barokowo – rokokowym i otoczono go parkiem również w stylu barokowym, z promienistym układem alejek. W XIX w. obiekt przeszedł we władanie rodziny von Brauchitsch, która rozbudowała budynek jednak już w stylu neogotyckim, a także powiększyła otoczenie i zmieniła układ parku. Na szczególną uwagę zasługuje Ptaszarnia, czyli ośmioboczny budynek, który powstał pośrodku dziedzińca w 1925 r. Część parku w XX w. została podzielona na działki i zabudowana domami jednorodzinnymi, a pałac jeszcze przed II wojną światową należał do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Warszawie. Po wojnie obiekt przejęła Centralna Rada Związków Zawodowych, aby w latach 80. oddać go Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. Do 2007 r. w pałacu mieściło się I Akademickie Liceum Ogólnokształcące. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych, jednak park otwarty jest dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających.

    Swoje zdjęcie na dowód odwiedzin wykonaj z przedmiotem osobistym, bądź urządzeniem GPS wykonaj z miejsca wyznaczonego przez koordynaty.

     
  10. Dworzec Morski - Obiekt został oddany do użytku w dniu 8 grudnia 1933 roku. Znajdujący się przy wejściu głównym do portu gdyńskiego dworzec pełnił rolę macierzystej bazy pasażerskiej floty transatlantyckiej "G-A-L (obsługującej linie nowojorską i południowoamerykańską). W czasie II wojny światowej dworzec został przystosowany do funkcji biurowych, została zmieniona architektura. Po wojnie w gmachu mieścił się m.in. Kapitanat Portu oraz urząd pocztowo-telegraficzny. W niedługim czasie Dworzec Morski stał się bezużyteczny, powodem tego była sytuacja polityczna, w wyniku której co miesiąc w morze wychodził pusty transatlantyk MS Batory. Każdemu wypłynięciu pustego statku towarzyszyło tłumne pożegnanie, grała także orkiestra oraz przemawiali oficjele, a na pokład pasażerowie wsiadali dopiero w Kopenhadze oraz Southampton.W maju 2013 rozpoczęto remont, który przywrócił oryginalny kształt bryle budynku i umożliwił adaptację pod potrzeby powstającego Muzeum Emigracji.

    Twoim zadaniem jest wykonanie zdjęcia pod wyznaczonymi koordynatami WYŁĄCZNIE w momencie gdy do nabrzeża francuskiego zacumowany jest statek pasażerski! Daty wpłynięcia do portu statków wycieczkowych znajdziesz na tej stronie

 


Powodzenia!

 

 

 

 

 

[EN]

 

 

 

Look how much Gdynia has changed!


English version soon!

 

 

 

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)