Skip to content

Metro Praha Virtual Cache

Hidden : 12/24/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Metro Praha
Pražské metro tvoří základ sítě městské hromadné dopravy v Praze. Jedná se o klasické metro sovětského typu. První úsek metra byl otevřen již v roce 1974, přesto první plány sahají mnohem dále do historie. Systém pražského metra v současnosti zahrnuje 3 linky (A, B, C) s celkem 61 stanicemi. Pražské metro však nebylo vybudováno pouze jako dopravní prostředek, ale také jako „výkladní skříň“ města a umění.

Historie

První návrhy podzemní dráhy se objevují už v 19. století a nejspíše úplně prvním, kdo s nápadem na podpovrchovou železnici přišel byl pražský obchodník Ladislav Rott. Ten v již v roce 1898 navrhoval městské radě v souvislosti s výstavbou kanalizace vytvořit tunely pro první podzemní dráhu. Se svým návrhem však u městské rady neuspěl. Další nápady na podzemní dráhu se objevovaly i později, ovšem výrazněji se do historie metra zapsali až inženýři Vladimír List a Bohumil Belada, kteří v roce 1926 předložili návrh s názvem „Podzemní rychlá dráha pro Prahu“. (Pamětní deska věnovaná těmto průkopníkům myšlenky pražské podzemní dráhy s jejich bustami je k vidění ve vestibulu stanice Muzeum.) Nápad se ujal a o metru se začalo v Praze vážně uvažovat, objevili se další návrhy a před druhou světovou válkou se začalo prakticky s budováním. Bohužel válka veškeré práce zastavila a ani po ní nebyla situace z finančního hlediska dobrá. V souvislosti s rapidním zhoršením povrchové dopravy v 60. letech 20. století bylo rozhodnuto o tom, že podzemní dráha se zrealizuje, ovšem nikoliv jako klasické metro, nýbrž jako podpovrchová tramvaj. Její stavba započala v roce 1966 budováním první stanice v místě hlavního nádraží. Projekt podpovrchové tramvaje však byl velmi kritizován a vláda nakonec rozhodnutí změnila a rozhodla, že místo podpovrchové tramvaje se zrealizuje klasické metro. Plány se musely předělat, dodnes však původní návrh připomínají například boční nástupiště ve stanici Hlavní nádraží. Prvním zprovozněným úsekem se stala linka C (Kačerov – Sokolovská), slavnostní zahájení jejího provozu proběhlo 9. května 1974.

Linka C

Linka C je nejstarší a nejvytíženější trasou pražského metra, označována je červenou barvou a v současnosti vede z Letňan na Háje. Celkem se na ní nachází 20 stanic. První úsek Kačerov – Sokolovská byl zprovozněn v roce 1974, následovalo prodloužení z Kačerova na Háje (1980) a následně byla linka postupně na severu prodlužována do stanic Nádraží Holešovice (1984), Ládví (2004) a naposledy v roce 2008 do Letňan. Soupravy metra jsou vypravovány z depa Kačerov. Pro stanice prvního, historicky nejstaršího, úseku je typické mramorové obložení. Další stanice postavené před revolucí se vyznačují především výzdobou keramickými tvarovkami, které jsou v každé stanici jiné a vytvářejí různé obrazce. Novější stanice už tolik umělecky pojaté nebyly a jsou si vesměs podobné. Výjimku tvoří zejména velkolepě pojatá stanice Střížkov.

Linka A

Linka A byla vybudována v pořadí druhá, má zelenou barvu a nyní její trasa spojuje Nemocnici Motol s Depem Hostivař. První úsek byl otevřen v roce 1978 a vedl ze stanice Dejvická až na Náměstí Míru. Již v roce 1980 byla následně linka prodloužena z Náměstí Míru až na Želivského. Prodloužení, která proběhla v letech 1987, 1990 a 2006, byla vždy jen o jednu stanici, jednalo se postupně o stanice Strašnická, Skalka, a nakonec Depo Hostivař. Tyto stanice se nachází na původní spojce s depem Hostivař. Zatím poslední prodloužení linka zaznamenala v roce 2015, kdy byla z Dejvická protažena až do stanice Nemocnice Motol. Právě na lince A se nacházejí patrně celosvětově nejznámější ikonické stanice obložené dlaždicemi z eloxovaného hliníku, které mají buď konkávní nebo konvexní tvar. Obložení má základní barvu champagne, která jednotí celou linku, ovšem v každé stanici se nachází pruh jiné barvy, která je také, kromě jiného, vzájemně odlišuje. Autorem těchto obkladů je Ing. Jaroslav Votruba. Tajemné a působivé ztvárnění stanic mělo cestujícím připomenout, že se nacházejí pod historickým centrem města. Oblíbenost těchto stanic dokládá i fakt, že podle ankety CNN je Staroměstská jednou z 12 nejpůsobivějších evropských stanic podzemní dráhy!

Linka B

Třetí linkou pražského metra je žlutá linka B v současné době spojující Zličín s Černým Mostem. Historicky nejstarší úsek vedl ze Smíchovského nádraží na Florenc, zprovozněn byl v roce 1985. Již v roce 1988 se linka dočkala prvního prodloužení ze Smíchovského nádraží až do stanice Nové Butovice, o 2 roky později (1990) byl otevřen úsek na opačném konci z Florence na Českomoravskou. V roce 1994 bylo otevřeno další prodloužení na západním konci, a to z Nových Butovic až na Zličín, kde bylo také vystavěno stejnojmenné depo. Úsek z Českomoravské na Černý Most byl otevřen v roce 1998, ovšem z důvodu nedostatku financí byly dvě ze stanic zprovozněny až později. Jednalo se o Hloubětín (1999) a Kolbenovu (2001). Stanice na lince B se vyznačují především použitím skla ve velkém rozsahu, známé jsou především „obrazovky“ od Václava Ciglera ve stanici Náměstí Republiky či skleněné obklady od Františka Víznera na Karlově náměstí a v Jinonicích, ovšem méně nápadné obložení ze skleněných desek najdeme i v dalších stanicích. Jednotícím prvkem linky bylo zvláštní pojetí osvětlení v podobě dlouhých rour visících ze stropu. Raritou v systému pražského metra je stanice Rajská zahrada, kde nejsou klasická ostrovní ani boční nástupiště, ale vlaky zde staví nad sebou.

Vozový park

Prvními vozy, které v pražském metru jezdily, byly ruské soupravy Ečs vyrobené v Mytiščinském strojírenském závodě. Původně ale v Praze měly jezdit české vozy R1 vyvinuté společností ČKD. Kvůli politickému tlaku se však do provozu nikdy nedostaly a vyrobeny byly pouze 2 prototypy, které byly zničeny během záhadné nehody v depu Kačerov. Oficiálně se jednalo o totální selhání brzd, na druhou stranu se hovořilo o zinscenování celé havárie. Vozy Ečs jezdily v metru až do roku 1997 a to pouze na lince C. Druhým typem vlaků, které se v pražském metru objevily, byly soupravy 81-71 vyrobené opět v Rusku v Mytišči a první zde začaly jezdit v roce 1978 a v pravidelném provozu se objevovaly až do roku 2009. Postupně byly tyto soupravy kompletně modernizovány, čímž vznikly soupravy 81–71M. Jezdí od roku 1996 dodnes, v současnosti na linkách A a B. Na lince C od roku 1998 jezdí soupravy M1 vyráběné konsorciem ČKD – Adtranz – Siemens, později pouze společností Siemens.

Přejmenování stanic

V souvislosti s událostmi roku 1989 schválila rada hlavního města Prahy 21. února 1990 přejmenování stanic s ideologickými názvy. Celkem se jednalo o 12 stanic, z nichž většina byla na lince C. Změněny byly samozřejmě i názvy stanic teprve připravovaných. Změny názvů byly následovné:
Kosmonautů
Háje
Družby
Opatov
Budovatelů
Chodov
Primátora Vacka
Roztyly
Mládežnická
Pankrác
Gottwaldova
Vyšehrad
Sokolovská
Florenc
Fučíkova
Nádraží Holešovice
Dukelská
Nové Butovice
Švermova
Jinonice
Moskevská
Anděl
Leninova
Dejvická

Povodně v metru (2002)

Povodně, které nastaly v srpnu 2002 znamenaly zkázu nejen pro většinu republiky, ale i pro pražské metro. Systém metra sice před podobnou situací měl být zabezpečen tzv. ochranným systéme, ten však zklamal. Vzhledem k rychlosti šíření vody ani nestihly být zavřeny některé tlakové uzávěry. Během 13. a 14. srpna tak voda zaplavila celkem 18 stanic na všech linkách a bezmála 20 km tunelů včetně dvou souprav odstavených ve stanici Florenc na lince B, která byla povodní nejpostiženější. Napáchané škody byly vyčísleny na téměř 7 miliard Kč a kompletní zprovoznění celého metra trvalo půl roku. Výšku, kam až sahala voda, dodnes v některých stanicích připomínají malé zlaté cedulky s datem, vidět je můžete zejména na stěnách některých eskalátorových tunelů.

Zajímavosti

Metron
Bezpatkové písmo Metron bylo vytvořeno v roce 1973 speciálně pro nově budované pražské metro. Jeho autorem je grafik a designér Jiří Rathouský. Původně byl tento font použit pro veškerý informační systém metra, dnes se ním setkáme na stěnách za nástupišti v podobě litých kovových písmen, které označují názvy téměř všech stanic. Jedinými výjimkami jsou stanice Vyšehrad, kde tato kovová litá písmena vůbec nejsou, a Depo Hostivař, kde je zcela nepochopitelně užit úplně jiný font a písmo je o dost menší.
Hlasatelé metra
„Ukončete, prosím, výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice…“ Každý, kdo alespoň jednou pražským metrem jel, zná toto hlášení moc dobře. Každá z linek má svého vlastního hlasatele a také i vlastní znělku. Na lince C se setkáte s rozhlasovým moderátorem Tomášem Černým. Hlas lince A propůjčila taktéž rozhlasová moderátorka Světlana Lavičková a na lince B zní hlas moderátorky Evy Jurinové.
Umění v metru
Od počátku budování metra bylo dbáno na estetické vyznění samotných stanic, vestibulů i okolí vstupů. Díky tomu bylo metro plné uměleckých děl, část rozpočtu totiž před revolucí musela být investována právě do umění. Dnes v metru najdeme zhruba polovinu děl, co zde původně byly. Část ideologických děl byla zakryta či odstraněna a další byly v 90. letech v souvislosti s budováním komerčních ploch zničeny. Dodnes se však dochovala přibližně jejich polovina. Například ve vestibulu stanice Karlovo náměstí je velká mozaika Karel IV. a jeho doba, u stanice Háje je dodnes sousoší Kosmonauti a na Malostranské je několik replik barokních soch. V současné době jsou u zachovalých děl cedule s informacemi o jejich autorech, vzniku apod.
Povodňové soupravy „Ponorky“
Dvojice souprav, které byly během povodní v roce 2002 zatopeny ve stanici Florenc linky B, se po odtažení, odbahnění, vyčištění a celkové modernizaci opět vrátily na koleje. Přezdívá se jim „Ponorky“ a dodnes se s nimi v provozu můžete setkat zpravidla na trase A. A jak je poznat? Na rozdíl od ostatních souprav mají tyto nad dveřmi do kabiny strojvedoucího modrý symbol ≈.
Dezert Metro
Stejnojmenný dezert nemá s metrem společný pouze název. Jeho výroba započala už v roce 1974 na počest zprovoznění první linky pražského metra. Čtyři kusy v jednom balení měly symbolizovat čtyři vagony soupravy, které tehdy v metru jezdili. Ačkoliv byla po roce 1989 jeho výroba zastavena, dnes už je opět v prodeji.

Pro uznání logu musí být splněny tyto 2 podmínky:

1. Ke svému logu přidejte fotografii sebe (nebo své GPS/nicku) s pamětní deskou a bustami Ing. Vladimíra Lista a Ing. Bohumila Belady. (úvodní souřadnice - vestibul stanice metra Muzeum)
2. Ke svému logu přidejte fotografii sebe (nebo své GPS/nicku) na nástupišti libovolné stanice pražského metra.
Obě fotografie musí být přidané v logu, jejich zaslání přes centrum zpráv NENÍ možné! Obě podmínky musí splnit každý, logy bez obou fotografií budou smazány. Děkuji za pochopení.

Upozornění: Ke vstupu do prostor metra je třeba mít platnou jízdenku.

To acknowledge the log, the following 2 condition has to be met:

1. Add a photo of yourself (or your GPS/nick) with the the memorial plaque and busts of Ing. Vladimír List and Ing. Bohumil Belada (posted coordinates - vestibule of metro station Muzeum)
2. Add a photo of yourself (or your GPS/nick) at the platform of any Prague metro station.
Both photos must be added in the log, sending them via the message center is NOT possible! Everyone must meet both conditions, logs without both photos will be deleted. Thank you for understanding.

Warning: You must have a valid ticket to enter the metro area.


Za provedení betatestu děkuji kačerům Lakrak, Rybič_ka, Mudlina a Bobryne. :)

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] qir sbgbtensvr - ceiav h cnzrgav qrfxl (irfgvohy fgnavpr), qehun an anfghcvfgv wnxrxbyvi fgnavpr [EN] gjb cubgbf - svefg jvgu gur zrzbevny cyndhr (cbfgrq pbbeqvangrf - irfgvohyr bs zrgeb fgngvba), gur frpbaq bar ba gur cyngsbez bs nal fgngvba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)