Skip to content

<

Landek trošku jinak

A cache by krtek64 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/01/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pohled na těžní věž Dolu E. Urxe (býv. Důl Anselm) v areálu Landek.

Když se řekne Landek, primárně si většina z nás vybaví sošku landecké (petřkovické) venuše, či hornické muzeum. Případně ještě Landek označí jako nevysoký kopec, který je vidět z mnoha míst v okolí Ostravy. A zase naopak, že z rozhledny na Landeku můžou mít Ostravu i s Beskydy za zády jako na dlani. Více zainteresovaní budou k tomu všemu ještě vědět, že na Landeku mají výjimečnou možnost uvidět uhlí tak, jak „roste“ v zemi. Vidět „hotové“ uhlí ve vagónech na železnici není nic výjimečného, ale spatřit uhlí v uhelné sloji, která se dostala z hlubin až na povrch v podobě tzv. „výchozu“, to už je jiná „liga“.

Pohled na výchoz uhlí na jednom ze svahů na Landeku.

Kačerský národ to má v tomto směru jednodušší, přímo na jedno takové místo na Landeku je zve owner X-JAM u své Earth keše. Místo je na dohled od cyklostezky, takže jsem již měl mnohokrát možnost jej vidět. Co jsem ale nikdy neviděl na vlastní oči a to jsem dost znalý hornického prostředí, jak se vlastně tak šikmě uložená uhelná sloj dobývala. A ona byla nejen šikmá, ale ještě taky nic moc široká, kolikrát jen v rozmezí 0,4 – 0,7 m. Opravdu si zde nedovedu představit havíře v takovém prostoru kopat denně tuny uhlí jen pomocí sbíječky. A přesto to byla dlouhá léta každodenní realita.

Pohled na vybavení komunikační ho panelu v náraží v podzemní části .

Ještě si dobře vybavím obraz, z období krátce „po revoluci“. To když havíři ze zavíraných ostravských dolů, pro které bylo charakteristické úzké a šikmé uložení slojí, průběžně přecházeli na karvinské šachty. Najednou měli před sebou téměř vodorovně uložené sloje, jejichž mocnost dosahovala pro ně neskutečných 2 – 5 m. K tomu obrovskou dobývací techniku s dobývacími kombajny o délce cca 12 - 15 m a váze 20 - 30 tun. Čekal je úplně jiný styl práce, včetně jiných pracovních rizik, spojených s mocností slojí. Byla to pro ně víc než hodně velká změna, není div, že přerod z ostravského horníka na karvinského nebyla žádná sranda. Myslím, že naopak by to bylo úplně stejné.


Po pár letech se ani Karvinsko se nevyhnulo zavírání dolů a přesunů havířů z jedné šachty na druhou. No a právě k tomu se váže „můstek“ s Landekem. Zásluhu na tom mají havíři z dolů, které měly smůlu, že jejich provoz byl ukončen. A shodou okolností ale zažili modernější dobývací techniku, než tu, se kterou jim bylo dáno pracovat na novém působišti. Nezřídka tito havíři pronesli hlášky: „S tímhle máme robit? Tyhle žďorba (myšleno kombajny) už měly být dávno na Landeku v muzeu“.

Pohled na důlní chodbu v podzemní části .

Těžko nepřiznat, že nebyli daleko od pravdy. Některé kombajny kopaly uhlí v dolech i víc jak třicet let, za tu dobu už vytěžily miliony tun uhlí ve stovkách porubů. Jistě by jim víc “slušelo“ užívat „důchodu“ jako exponát na Landeku, než z posledních sil, přesto většinou spolehlivě, opět a opět kopat další a další uhlí. Ale zkušení havíři si uměli hravě poradit i se starými stroji, co jiného jim taky zbývalo. Jen na oplátku museli věnovat sice více času údržbě těchto strojů.

Trošku pikantní pak byla situace, když se někdy tatínek havíř o víkendu s rodinou vypravil na Landek na výlet ukázat potomkům a manželce o čem jeho práce je. Tedy pokud mimo prohlídky areálu se spoustou vystavené důlní techniky z časů dávných i těch novějších, společně využili i možnosti sfárat do podzemí, do zdejší důlní muzejní expozice. Tady tatínek havíř najednou zjistil, že s nejedním kouskem, instalovaným zde jako ukázka vybavení dolu před půl stoletím, třeba ještě "včera" pracoval. Exkurzi do "dolu" na Landeku jsem měl možnost zažít několik let zpátky s kamarády. Nejvíce mne zaujal dobývací kombajn KWB 3 RDU, který je zde instalován v uhelné sloji (mimochodem karvinských parametrů). Tento kombajn byl v době mého nástupu na šachtu na dole Gabriela skoro novinkou, dneska už opravdu jej lze vidět jenom zde v muzeu.

Jak získat finální souřadnice:

Na úvodních souřadnicích se keš nenachází. Vaším úkolem bude dosadit čísla namísto X v následné souřadnici:

N 49° 51. 9 X 6xxxx E 018° 15. 9 X 5


Vydejte se na úvodní souřadnice k těžní věži. Naproti těžní věži, přes kostkovanou cestu, spíše trošku VLEVO stojí budova - Cechovna. Je označena malou bílou tabulkou o rozměrech cca 50 x 60 cm. Tabulka je u levého rohu zdi ve výšce cca 2 metry. Podívejte se nahoru na štít Cechovny, je tam napsán letopočet. Poslední číslo z letopočtu dosaďte za X v souřadnici N.

Poté se opět podívejte na bílou tabulku na Cechovně. Spočítejte kolik je v textu použito dvojteček a výsledné číslo dosaďte za X v souřadnici E.

PROSBA NA ZÁVĚR. Prosím nesnažte se ze schránky vyjmout spodní část exponátu, ve které je uložen logbook. Poškodili byste schránku a stejně tak i exponát. A v neposlední řadě byste zničili radost ze hry ostatním. Děkuji moc. Skříňka i exponát jsou navzájem provrtány 8 dírami a spojeny stejným počtem šroubů, takže se hodí už jen pro účely této hry. Jen pro zajímavost zkuste najít v listingu stejný exponát na jedné z fotek z podzemní částí muzea na Landeku. Tento exponát je pevnou součástí schránky a není určen na výměnu.

Pohled na vybavení důlní chodby v podzemní části .

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš SACHETNI (BONUS) - NAVSTEVA U PERMONIKU

(CZ) - SACHETNI (BONUS) - NAVSTEVA U PERMONIKU

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK

Nebo Jiné mé keše mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - I OPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - I OSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD
(SVK) - ZBOROV NAD BYSTRICOU - panorama

Flag Counter
Pokusné počítadlo 5.6. 2020
Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Ir finuh, an znyéz, ibqbebiarwšíz úfrxh, cbq boqéyaíxbiýz "xnzrarz". Cbxhq aácbirqn arfgnpí, birebinp cebmenqí iípr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.