Skip to content

Vozítka na Marsu Mystery Cache

Hidden : 9/7/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš je věnovaná vozítkům (roverům) na Marsu, v listingu jsou všechna chronologicky (dle přistání) a stručně představena. Můžete zde nalézt i zajímavost, která spojuje jedno vozítko s geocachingem. 

 

Pojďme se něco dozvědět...

 

Svaz sovětských socialistických republik

 

Prop-M

Ztracen signál

V roce 1971 se dostaly k Marsu dvě sondy vynesené raketou Proton-K: Mars 2 a Mars 3. Obě nesly identická vozítka s označením Prop-M vážící 4,5 kg. S prvním modulem nebylo po přistání navázáno spojení a druhý vysílal signál pouhých 14,5 sekundy. Vozítko mělo být na povrch umístěno pomocí robotické paže, ovšem kvůli ztrátě spojení není známo, zda k tomu vůbec došlo.

Prop-M

 

Spojené státy americké

 

Sojourner

Ztracen signál

Je první vozítko, které se projelo po povrchu jiné planety. Stalo se tak 4. července 1997. Bylo navrženo pro misi trvající 7 solů s možným rozšířením na 30 solů. Nakonec bylo aktivní 83 solů, což je 85 pozemských dnů. Vážilo 11,5 kg a ujelo celkem přes 100 metrů. Poslední komunikace proběhla 27. září 1997 ve 3:23 PDT.

Sojourner

 

Spirit

Ztracen signál

Též znám jako MER-A nebo MER-2 je první ze dvou vozítek z mise Mars Exploration Rover. Přistálo 4. ledna 2004 a fungovalo 20x déle, než se očekávalo, převážně díky větru, který očišťoval solární panely od nánosů prachu. Koncem roku uvízlo vozítko v písku pod úhlem, který bránil dobíjení baterií. Poslední komunikace se Zemí byla odeslána 22. března 2010. Za celou dobu urazilo 7,7 km se svojí váhou 185 kg.

Spirit

 

Opportunity

Ztracen signál

Též známá jako MER-B nebo MER-1 s přezdívkou Oppy. Toto vozítko přistálo o tři týdny později a na druhé straně Marsu, než jeho dvojče Spirit, tedy 25. ledna 2004. Svoji předpokládanou životnost překonalo dokonce 55x (o 14 let a 46 dní). Dne 10. června 2018, kdy naposledy kontaktovalo NASA, mělo najeto 45,16 km. Obě vozítka zkoumala možnosti existence života na Marsu, klima, geologii, ale i přípravu na potenciální lidskou misi na Mars.

Opportunity

 

Curiosity

Funkční (aktuální k 28. 5. 2023)

Je vozítko o velikosti auta, váží 899 kg a na Marsu přistálo 6. srpna 2012. I mezi jeho cíle patří zkoumání klimatu a geologie, existence příznivých podmínek pro mikrobiální život, včetně studie obyvatelnosti této planety v rámci přípravy na průzkum člověkem. Ke dni 28. května 2023 mělo najeto 30 km a je stále funkční.

Curiosity

 

Perseverance

Funkční (aktuální k 28. 5. 2023)

Vozítko přezdívané Percy bylo postaveno na základě designu Curiosity, jeho váha činí 1025 kg. Odstartovalo 30. července 2020 (tedy až po Tianwen-1 s vozítkem Zhurong, ovšem to se 3 měsíce zdrželo na oběžné dráze) a dle předpokladů přistálo 18. února 2021. Nese si s sebou mimo jiné i vrtulník Ingenuity, který provedl první motorový let na jiné planetě. Vozítko má sbírat vzorky hornin, vyzkoušet produkci kyslíku z marťanské atmosféry, hledat známky minulého života a identifikovat prostředí, která tento život mohla podporovat.

Perserverance

První trasovatelný předmět od Geocachingu na jiné planetě! Ano, čtete správně. Perseverance si s sebou veze i trackovací kód vytištěný na malém skleněném disku, který je součástí kalibračního cíle pro kameru zvanou Watson. Jakmile vozítko přistane, kamera udělá snímek kódu a pošle ho zpět na Zemi. Následně si můžete vozítko zalogovat stejně jako jiný trasovatelný předmět. Jeho stránku naleznete ZDE.

 

Čínská lidová republika

 

Zhurong

Hibernace - nedaří se vzbudit (aktuální k 25. 4. 2023)

Tianwen-1 je projekt, který byl zahájen 23. července 2020. Po úspěšném startu na Mars si s sebou kosmická loď nesla i vozítko vážící 240 kg. To bylo později pojmenováno jako Zhurong (Ču-žung) po starověkém ohnivém božstvu. Na oběžnou dráhu Marsu se sonda dostala v únoru 2021 a strávila zde ještě daší tři měsíce studováním míst přistání. Vozítko se dotklo povrchu Marsu 22. května 2021 a mělo zde po dobu 90 solů zkoumat geologii, současnou a minulou přítomnost vody a vnitřní strukturu planety. Dne 15. srpna 2021 byly všechny mise oficiálně dokončeny a v květnu dalšího roku bylo vozítko uvedeno do stavu hibernace.

Tainwen-1

 

Evropa-Rusko-USA

 

Rosalind Franklin

Odloženo (aktuální k 28. 5. 2023)

Dříve známé jako ExoMars, je vozítko společné mise Evropské kosmické agentury a ruské státní společnosti Roskosmos. Mise byla plánovaná na červenec 2020, ale nakonec byla odložena až na 20. září 2022. Pojmenováno bylo podle anglické biofyzičky, chemičky a bioložky, která významně přispěla k objasnění molekulární struktury DNA, RNA, virů, uhlí a grafitu. Vozítko má po dobu 218 solů pátrat po existenci minulého života na Marsu.

Edit: Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se během pár měsíců vše změnilo. ESA formálně ukončila spolupráci s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos, v důsledku toho musela zrušit start roveru a přehodnotit své možnosti. Nakonec se povedlo navázat spolupráci s NASA, která byla původně součástí mise ExoMars, ale stáhla se v roce 2012. Mise je nyní plánována na start mezi 5. a 25. říjnem 2028.

Rosalind Franklin

 


 

Ke keši...

 

Jedná se o multi-mysterku, kterou je vhodné absolvovat na kole nebo pěšky. Z Pustovět do finále to není více jak 2 km a právě ze směru od Pustovět keš začíná. Vyluštěné souřadnice vás dovedou k první stage:

N 50° (Rosalind Franklin - Perseverance - 2 * Prop-M) (3 * Sojourner - Opportunity + Prop-M), (Zhurong - Rosalind Franklin + Perseverance) (Sojourner - Curiosity - Prop-M + Zhurong) (Zhurong + Perseverance - Opportunity)

E 013° (2 * Curiosity - Perseverance) (Rosalind Franklin - Spirit + Opportunity), (Zhurong - 2 * Perseverance + Sojourner + Curiosity) (Prop-M - Spirit + Zhurong) (3 * Spirit - Perseverance + Prop-M)

Závorky se nenásobí, luštění je poměrně jednoduché.

 

Informace do terénu:

Nejprve upozorňuji na atributy. Nemáte ji? Nevadí, ale budete to mít v terénu trošku obtížnější. Místo ní budete potřebovat následující dvě tabulky pro rozkódování postupu na další stage/finálku. Máte tedy dva způsoby, jak se dostat ke keši, cesta je ale úplně stejná.

Na podzim bude hledání trošku náročnější, pod sněhem to asi už moc nezkoušejte.

Nejhorší terén 3*-3,5*, tedy nesjízdný pro kola, je až na samotném konci před finálkou, pokud se rozhodnete jít za šipkou. Pokud chcete jít ke keši celkem na pohodu (možno i s kolem, když není stará cesta zorvna zarostlá), popojděte/vytlačte ho ještě kousek do kopce.

tabulka1

tabulka2

Prosím, keš opět důkladně zamaskujte.

 

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr1: iza bub fg eb zhc bq zr purz Fgntr2: cb qxy npx l hfgb zxh Svany: cb qabu nzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)