Skip to Content

<

Slon / The Elephant

A cache by LooperCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slon? Ale jistě, slon, bez legrace. Stojí tu na svém podstavci a hledí do údolí už od roku 1932. Je posledním osamělým objektem, který dosud ve vrcholové části Králického Sněžníku stojí. Ale i ten už nese stopy drsného podnebí a vandalismu. Povrch dříve hladce opracované žulové plastiky je nyní navětralý, ocas slona je uražen a pylon musel být zpevněn dvěma vysokými betonovými patkami.

V roce 1932 ji zde nechal postavit jako svůj symbol německo-český umělecký spolek Jescher. Návrh sošky vypracovala Amei Hallegerová, žena Kurta Hallegera, rodáka ze Šumperka, který byl vůdčí osobností spolku. Sochu vytesala kamenická firma Förster ze Zlatých Hor. Snad měl být připomínkou dlouholetého soužití Čechů a Němců v této nádherné krajině, bohužel v následujících pohnutých letech bylo vše jinak.

Drsné podnebí při vrcholu Králického Sněžníku odsoudilo k zániku téměř všechny objekty, které tu byly vybudovány. Již ve druhé polovině 19. století vlivem podnebí a lidského vandalismu zanikla pyramida, kterou v roce 1843 dala vybudovat majitelka kladské části Sněžníku nizozemská princezna Mariana na paměť výstupu svého otce, nizozemského krále Wilhelma Friedricha, na vrchol hory.

V roce 1971 byla pro havarijní stav stržena i srubová chata "U pramene Moravy" /dříve Lichtenštejnova/ postavená v roce 1912 odborem německého turistického spolku ve Starém Městě. Nedlouho po tom v roce 1973 byla odstřelena i kamenná rozhledna na polské straně Sněžníku, postavená kladským turistickým spolkem v roce 1899, protože se postupně rozpadala a kameny vypadávající ze zdiva ohrožovaly návštěvníky.

Slůně na Králickém Sněžníku je tak zřejmě nejbizarnějším symbolem, který můžeme na našich horách najít. Nicméně tato půvabná soška si za dobu své existence získala přízeň snad všech návštěvníků této magické hory a dnes bychom si snad ani Sněžník bez slona nedokázali představit.

Váš dobrovolný úkol bude VYFOTIT SE U PLASTIKY S VLASTNORUČNÍ KRESBOU SLONA V RUCE a přiložit foto k logu. Pokud je to možné, dbejte na to, aby kamenný i papírový slon byli na fotografii zřetelně vidět ! Je to už od publikace taková pěkná tradice pro vás, co to s GC i v dnešní době myslíte vážně. Co uděláte vy ostatní, je mi šumafuk, třeba se postavte na hlavu. To je vše. Odměnou za to bude nádherný výhled dolů do údolí, pokud popojdete ještě kilometr kolem pramene řeky Moravy nahoru k vrcholu Sněžníku, můžete vystoupat na ruinu staré kamenné rozhledny a nechat si, stejně jako já, větrem čechrat vlasy :)

Užijte si to.

Málem bych zapomněl: Veliké díky patří andyvym, geocacherce a (snad) kamarádce za naprosto precizní překlad do anglického jazyka. Bez ní by to byla jen podivná hatmatilka. Děkuju, Andy !

An elephant? Yes, of course, an elephant, no kidding. It has been standing here on its stand and looking at the valley since 1932. It is the last lonely object which has been in the peak area of the Králický Sněžník so far. The sculpture is already marked by harsh climate and vandalism - its originally smooth granite surface is eroded, the tail is chipped off, and the stand had to be repaired as well.

The sculpture was built in 1932 as a symbol of a German-Czech art group Jescher. The design was made by Amei Hallager, the wife of Kurt Hallager who was the head of the art group. It was sculpted by the Förster company from Zlaté Hory. Maybe it was meant as a reminder of a long-time German-Czech coexistence in this beautiful countryside, but unfortunately the situation changed in the following unsettled years.

The harsh climate around the peak of Králický Sněžník condemned to death almost all objects which were built there, for example a log cabin built in 1912 (knocked down in 1971 due to its bad condition), or a stone watchtower at the Polish side of Sněžník.

The little elephant at Králický Sněžník is probably the most bizarre symbol that we can find in Czech mountains. However, this charming statue has won many people's affection during the period of its existence, and today we probably could not imagine Králický Sněžník without this elephant.

Your voluntary task is - take a photo of yourself with hand-drawn elephant (for example on paper) in your hand close to the stone elephant :) Both of elephants - stony and paper - must be visible ! Add it to your log. That's all. The reward for this will be a beautiful view of the valley, and if you go a kilometer further towards the peak, you can climb a ruin of an old stone watchtower and let the wind ruffle your hair ... as I usually do :-)

Have a nice trip.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

391 Logged Visits

Found it 364     Write note 19     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 505 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.