Skip to content

Quo vadis Havířov? Keš o Havířově Traditional Geocache

Hidden : 8/25/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


QUO VADIS HAVÍŘOV?...Keš u Havířova..aneb Havířov bez havířů

Ve své šachetní sérii, která je tvořena souborem devíti keší, jsem se věnoval různým tématům i místům, týkajících se hornictví. Pořád jsme měl dojem, že sérii ještě něco chybí. Něco, co nejvíce symbolizuje právě tuto oblast. Volba nakonec padla na to, co mám přímo "pod nosem" - město Havířov.

 

Město, které díky havířům vděčí za svůj vznik (r. 1955) a je spojené s havíři nejen názvem, ale i tím, že v něm spousta bývalých i zatím současných havířů má nebo měla svůj domov. Havířov znala republika jako nejmladší město republiky. V době své nejslavnější, podotýkám „hornické“ historie, bydlelo v něm něco přes 85 tisíc obyvatel. Nebylo tajemstvím, že v Havířově téměř každý druhý dospělý muž v tom čase byl nějak zapojen do hornictví na nedalekých šachtách Dukla, AZ, 9. Květen, ČSM. Nebylo třeba se nikoho ptát, jaké má kdo povolání, stačilo se podívat do očí. Černé oční linky spolehlivě prozradili, že tyhle oči jsou černé od uhlí. Tento jev už dnes v Havířově neuvidíte. Před dvěma desetiletími to bylo úplně běžné. Nedá se říct, že by v Havířově tehdy nebyli chlapi s civilním povoláním, s očima bez linek. Ale díky tomu, že ve městě ve dvou velkých ubytovnách na "Korčaginu" (dnešní magistrát) a na Merkuru, bydlelo obrovské množství důlních brigádníků a hornických učňů z jiných částí ČR, Slovenska či Maďarska, a že k tomu i většina otců od havířovských rodin denně fárala do podzemí, tak zde byly oči černé, kam se podíváš.

Horníci těžce pracovali ve zmíněných dolech, ale uměli také bujaře slavit. Největší příležitost jim skýtaly, jak jinak, oslavy Dne horníků. V první dekádě září, byl víkend kolem svátku Svaté Barbory zasvěcen těmto oslavám. Hornická města Ostrava, Karviná, Frýdek Místek, Orlová či Havířov se předháněla s kvalitou kulturních programů. Vstupné bylo pro běžné občany minimální, pro horníky zdarma. A to zpívat a tančit či jinak bavit zde chodívali ty nejvěhlasnější osobnosti nejen z ČR a Slovenska, občas i ze zahraničí.

To vše už ale patří minulosti. S útlumem šachet po roce 2000 se přestávalo dostávat financí na oslavy, doly měly najednou starosti samy se sebou. Ty, které tehdy netrápil útlum, tak musely na druhou stranu hodně propouštět. I díky tomu se mnohé v Havířově začalo měnit. Počínaje tím, že po roce 2010 už byl havíř možná jen každý desátý dospělý muž z Havířova a to ještě nejspíše zveličuji číslo. Punc zažitých oslav Dne horníků tím pádem ztratil na významu. Odklon od hornictví se v Havířově projevil tím, že ve městě sice v menší míře oslavy zůstaly, jen se změnily na „Havířovské slavnosti“. Vstupné je samozřejmě poplatné běžným požadavkům interpretů, město už vstupné nedotuje a věhlasných interpretů není tolik.


2022 - Po dávnějším uzavření Dolu Dukla přišla řada na Důl 9. Květen (2016), v roce 2019 Důl Lazy (dříve AZ). Dle prognóz by měl být na konci roku 2023 uzavřen poslední z dolů bývalého OKR Důl ČSM. Takže po tomto datu už nebude jediný aktivní havíř v celém OKD. Resp. se už nebude těžit, ale ještě blíže neurčenou dobu likvidovat vybavení dolů. Možná se pak jednou příští generace mladých havířovanů zeptá svých dědů a babiček proč se jejich město jmenuje Havířov, když tam žádný havíř není. Pokud budou důslední v pátrání do nedávné historie, tak se nejspíše doví další perličky. Jednou z nich byla záležitost s výběrem názvu města. Do výběru se dostaly názvy hodně poplatné tehdejší době socializmu a zjistí, že nakonec můžou být rády, že se Havířov jmenuje tak jak se jmenuje.

Havířov měl vlastně v souvislosti s hornictvím kus štěstí. V období socializmu se těžba uhlí v rámci OKD bezohledně masívně rozšiřovala i pod obydlené aglomerace. Mnohé, do tehdy atraktivní části stávajících obcí v nedaleké Karviné, Doubravě či Orlové zmizely do nenávratna. O staré Karviné se dá mluvit dokonce ne o části, ale o městě. Havířov měl tu výhodu, že pod ním se žádné zajímavé ložisko nenacházelo. Dle geologického hlediska město leží na píscích a tak se hranice těžby zastavila v přijatelné vzdálenosti od města.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele, Prostřední Suchá

Na závěr si dovolím malé odlehčení. Je tady prostý fakt, že Havířov ztratil punc města horníků, ale nenápadně získává punc jiný. Stává se městem "hráčů" Geocachingu, tzv. „kačerů“, jelikož se zde vytvořila velice silná komunita. Není výjimkou, že při zrodu nové kešky ve městě a nebo v jeho blízkém okolí, bývá tato beznadějně do 10 min. nalezena minimálně třemi „kačery“. Jenom málokdy se tudíž stane, že jim pozici na pomyslné „bedně“ se třemi nejrychlejšími stihne "vyfouknout" někdo přespolní.

JAK SE DOSTAT KE KEŠI:

Z malého rondlu v Prostřední Suché (nyní prodejna Hecht) odbočit směrem dolů po ul. Poštovní (Penzion U Supa). Za penzionem odbočit vpravo na ul. Starý Svět ke hřbitovu. Keš je snadno přístupná, tady platí doslova DRIVE - IN.

PÁR SLOV KE KEŠI: Její odlov je možný celoročně. Keš je ukryta v místě, poblíž kterého končí cca dvě stovky čtverečných km rozlehlého ložiska uhlelné pánve OKR, (česká část). Resp. se tam nachází konec dobývacího prostoru dolů Dukla a František. Pro obyvatele území směrem od keše k Havířovu a v Havířově samotném to znamená jediné. V hlubinách tam někde dole, nebylo co těžit, jejich nemovitosti nemohly být poddolovány jako v jiných, méně šťastných oblastech Karvinska. Ti se pak posléze museli vystěhovat ze svých domovů a začít žít někde jinde.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele, Prostřední Suchá

NEZAPOMEŇ SI OPSAT BONUSOVÉ ČÍSLO "E"

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i mé další keše ze série, které tvoří bonusovou keš ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ
(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

Další mé keše nebo wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH" ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) -  JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Fybhcrx b arwirgšíz cehzreh, fhaqrw cbxyvpxh n šáuav qbiavge. Qrw cbmbe an zhqyl!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)