Skip to content

Ceske slovni hadanky - vypustky Mystery Cache

Hidden : 11/8/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Všimli jste si, jak je čeština výrazově bohatý jazyk? Jak je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam?

Výpustky


Vidí kněz brazilské město,
vlhka dost, chaos, kvas, přesto
měděnka na střechách krásná je tak,
že z toho přechází páteru zrak.
Stěží on emoce utajuje,
ve tváři výraz ho prozrazuje.

"Buvoli v Asii vymírají",
denní tisk, tabule udávají.
Turkiti vzývají nebesa:
"počet stád dále ať neklesá".

Keš hledejte na souřadnicích N 50° 0A.(B-2)(C+2)D E 014° 21.E(F+3)(G+5)', kde ABCD získáte vyřešením první výpustky a EFG vyřešením druhé výpustky.

Za cenné rady a kontrolu děkuji Ing. Jaromíru Kvíčalovi, šéfredaktoru čtrnáctideníku Křížovka a hádanka.

České slovní hádanky

Text převzat ze stránek Svazu českých hádankářů a křížovkářů.

Víte, že existuje mnoho desítek nejrůznějších druhů českých slovních hádanek? Jenom od písmene V jich existuje 14 - Váženka, Věnovánka, Vlnovka, Vokálovka, Vsuvka, Vsuvka slovní, Vybíračka, Výměnka, Výlučka, Výměnka slabiková, Výměnovka, Výpustka, Výpustka slabiková, Výpustka slovní.
Na www stránkách Svazu českých hádankářů a křížovkářů jsou postupně od roku 2014 vyvěšované články nazvané Začínáme s hádankami, které jsou zveřejňované v časopise Křížovka a hádanka a které jsou určitým návodem na řešení českých slovních hádanek.

Touto sérií bych vás ráda s některými seznámila. Řešení všech hádanek obsahuje číslo, aritmetický výraz, číslice,... to pak stačí dosadit do finálního vzorce.

GC6WG34 Ceske slovni hadanky - zamenky
GC6W51P Ceske slovni hadanky - vypustky
GC6WPPG Ceske slovni hadanky - sloucenky a shodovky
GC6WW2W Ceske slovni hadanky - casovacky
GC6WW5D Ceske slovni hadanky - odsuvky
GC6WYQ5 Ceske slovni hadanky - carkovky a hackovky
GC6X2TY Ceske slovni hadanky - presunky
GC6X6CR Ceske slovni hadanky - prisuvky
GC6XRMY Ceske slovni hadanky - skryvacky
GC6XTPA Ceske slovni hadanky - presmycky
GC6XCR6 Ceske slovni hadanky - vsuvky
GC6Y1NE Ceske slovni hadanky - vylucky a pridavky


Výpustka

Jednou z mnoha českých hádanek je VÝPUSTKA. Ve výpustce se vypustí jedno písmeno; nesmí to však být ani první, ani poslední písmeno, neboť pak by se nejednalo o výpustku, nýbrž o ODSUVKU. Například ze slova barvy můžeme vypuštěním písmene získat bary nebo brvy, ze slova kráva získáme káva, ze slova vlásky získáme vlaky (ale nikoli lásky – to by byla odsuvka!).

Abychom si o hádankách mohli lépe povídat, musíme chtě nechtě zabrousit do hádankářské terminologie. Výše uvedená KRÁVA – KÁVA představuje NÁMĚT hádanky, který se skládá z výchozího výrazu KRÁVA, kterému se říká NÁZNAK, a z výsledného výrazu KÁVA, který má označení JÁDRO. Provedené změně (vypuštění písmene R) se říká DRUHOVÁ OPERACE; druhová proto, že ji má každý druh hádanky jinou. Pro všechny hádanky tudíž platí tento schematický vzorec: NÁZNAK + provedená druhová operace = JÁDRO, a celé se to nazývá NÁMĚT. Vyberme si nějaké počáteční písmeno a zkusme si vytvořit řadu námětů výpustek; trůn – trn, tovar – tvar, tuleni – tlení, trempka – trepka, turmalín – tur a lín, tele s kání – tleskání. Zkuste to sami s jiným počátečním písmenem. Takto vypadá výpustka předložená k řešení:

7 5 - 5 6
Zakalený potok špínu nese,
zraněný vlk sténá u něj v lese.

Řeší se text zvýrazněný tučnou kurzivou; ten se nahradí přiléhavými jinými výrazy (např. synonymy) tak, abychom získali náznak a jádro námětu. V tomto konkrétním případě: zvířená říčka - zvíře naříká.
Ti pozornější z vás si asi povšimli, že v uvedeném námětu, došlo ke změně písmene Á na A, zvířenÁ říčka - zvíře nAříká . Za dobrý postřeh vás chválíme, ale vězte, že hádankáři přistupují k délce samohlásek většinou velmi benevolentně a považují délkou se lišící samohlásky (případně i souhlásky u slov přejatých z jiných jazyků) za stejná písmena.

A nyní si zkuste několik výpustek vyřešit sami:
5 4
Pustne bouda na horách,
všechno v ní už kryje prach.

5 3 - 8
Šupináčů spousty rybník brázdí,
zelenina moje rostla za zdí.

Ve všech uvedených námětech se vypustilo právě jedno písmeno (právě jedna druhová operace). Pro takové náměty platí, že u nich byl použit princip (způsob) základní tvorby nebo zkráceně, že se jedná o ZÁKLADNÍ TVORBU. Náznakem v takovém případě nemusí být jen jedno slovo, může se jednat o sousloví nebo celou větu (např. díla Němce – dlaně mé; Halasova tchyně – hala svatyně; chorá paní – chrápání); důležitá není délka ani povaha náznaku, ale skutečnost, že se v celém náznaku provede jen jediná druhová operace. Jestliže má náznak více než jedno slovo, pak můžeme provést druhovou operaci nejen jednou v celém náznaku, ale také vícekrát, a to v každém slově. Takový způsob tvorby se nazývá NÁSOBNÁ TVORBA. Zkuste si vyřešit několik výpustek, v nichž je využito principu násobné tvorby:

5 6 - 5 4
Jenom planina je kolem všude,
sklenka tramínu ti chutnat bude.

7 7 - 8 4
Při jedné pranici, ač to není k víře,
z Vinohrad straníci udeřili zvíře.

5 7 - 10
Letitá nádoba muže
pro město cenu mít může.

Námět výpustky můžeme vytvořit také tak, že vezmeme dva nebo více výrazů, z každého vypustíme jedno písmeno a pak je sloučíme v nový celek. Např. struna, dublety – strnadů lety; kráska, dcera kaskadéra; jádro, splav – Jaroslav. Takovému způsobu tvorby říkáme SDRUŽOVACÍ TVORBA. Celý námět se skládá z dílčích námětů (dílčích náznaků a dílčích jader), které se spojují (sdružují) v jeden celek. V každém dílčím námětu se provádí právě jedna druhová operace (vypuštění písmene). A teď si zkuste procvičit sdružovací tvorbu ve výpustkách na pár příkladech:

4, 5 - 7
Pták už houká, náčiní mě zmáhá,
přesnídávka bude asi drahá.

4, 5 - 7
Panovník šípů špičky leští,
oděvu část mu zmokla v dešti.

5, 5, 5 - 5 7
Ještěr vede džunglí mládě,
v akváriu pluje ryba.
Brejlovec se také hýbá,
pták je slyšet na zahradě.

Pozor na to, že ve sdružovací tvorbě musí být na všech dílčích náznacích uplatněn stejný typ tvorby (buď základní tvorba nebo násobná tvorba).
Řešení hádanek:
ZÁKLADNÍ TVORBA: chátrá chata; kaprů sta – kapusta;
NÁSOBNÁ TVORBA: pouhá rovina – pohár vína; pražští lidovci praštili ovci; stará konvice - Strakonice;
SDRUŽOVACÍ TVORBA: sova, činka – svačina;  král, hroty – kalhoty; varan, akara, kobra - vrána krákorá.

Hádankáři jsou při tvorbě a řešení v mnoha ohledech velmi tolerantní. Například PÍSMENA LIŠÍCÍ SE DÉLKOU jsou považována ve většině druhů hádanek za PÍSMENA SHODNÁ. Podobně liberální jsou hádankáři k významu pojmu SLOVO; kromě běžně v jazykovědě používaného významu považují hádankáři za JEDNO SLOVO i SPOJENÍ NESLABIČNÉ PŘEDLOŽKY (při splnění dalších podmínek i slabičné předložky) S BEZPROSTŘEDNĚ NÁSLEDUJÍCM SLOVEM. To má důležitý dopad zejména u násobné tvorby; druhová operace se neuplatňuje na neslabičných předložkách samostatně, ale vždy jen na spojení této předložky s následujícím slovem = malý příklad: BoNsaj, desKa s kLasem - bosa jde Saska sem = v dílčím náznaku S KLASEM , který je spojený s jádrem, se provádí jen jediná záměna, protože je tento dílčí náznak považován za JEDNO SLOVO.

Additional Hints (Decrypt)

cbpgl cvfzra wrqabgyvilpu fybi anmanxh - wnqen 1. iýchfgxn 5 6 5 5 6 3 - 7 3 4 3 7 2. iýchfgxn 4 6 5 6 - 3 3 7 1 3 gvfx = elgvan = ??? svaáyxn: v fgebz ol fv eáq yruahy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)