Skip to content

Ceske slovni hadanky - prisuvky Mystery Cache

Hidden : 11/19/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Všimli jste si, jak je čeština výrazově bohatý jazyk? Jak je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam?


PŘÍSUVKY

Na mobilu píšu zprávy:
"skončil úsek pěti závodů.
Vítěz dostal žluté karty,
ty mu sníží součet všech bodů."
V bytě vodní nádrž zeje prázdnotou,
suchý zerav se před okny krčí.
Noční světlomety jsou dnes raritou.
Číslo vedle čísla, to teď frčí.

Keš hledejte na souřadnicích N 50° 07.(A-8)(B+4)(C+8)' E 014° 21.(D+8)(E+2)(F+5)', kde ABC získáte vyřešením první přísuvky a DE F vyřešením druhé přísuvky.

Za cenné rady a kontrolu děkuji Ing. Jaromíru Kvíčalovi, šéfredaktoru čtrnáctideníku Křížovka a hádanka.

České slovní hádanky

Text převzat ze stránek Svazu českých hádankářů a křížovkářů

Historie české slovní hádanky, tak jak ji známe dnes, se datuje do druhé poloviny 19. století. V zábavných i specializovaných hádankářských časopisech (Český hádankář a Sborník českých hádankářů) jsou uveřejňovány první hádanky založené na přemístění písmen nebo slabik. Objevují se tak první přesmyčky či ráčky. Mezi prvními hádankami „dnešního“ typu byl i záhadný nápis. Počátek 20. století zaznamenal velký zájem o hádanky a křížovky, což se projevilo vznikem hádankářských a křížovkářských kroužků. Kroužky mezi sebou soutěžily, pořádaly se různé přebory, později i soutěže korespondenční. Tento stav trvá dodnes. V roce 1968 byl založen Svaz českých hádankářů a křížovkářů.

Slovní hádanka prošla od svého vzniku významným vývojem. V českém prostředí byla na vědecké bázi propracována teorie hádanek, jaká ve světě nemá obdoby. Průkopníkem této činnosti byl DrSc. Jaroslav Volek alias Raoul a celá řada jeho pokračovatelů – významných českých hádankářů. Nejvýznamnějším dokumentem jsou Směrnice pro tvorbu hádanek. Odborným orgánem v této oblasti SČHAK je Odborná hádankářská komise (OHK). Svaz českých hádankářů a křížovkářů vydává ve svém výročním tisku řadu dokumentů, pomáhajících začínajícím řešitelům i autorům hádanek. Každý zájemce o hádanky si může vybrat z pestré nabídky autorských a řešitelských soutěží. Objektivní hodnocení účastníků těchto soutěží zajišťuje Soutěžní řád korespondenčních soutěží, Přeborový řád a Metodika hodnocení hádanek.

Zatímco v zahraničí (s výjimkou Slovenska) se spokojují s publikováním omezeného počtu různých druhů hádanek, podle české databáze hádanek existuje na 120 různých druhů, které mají ještě řadu variant, způsobů a forem tvorby, což je světový unikát. Tato databáze není konečná a čas od času se objeví nový druh nebo varianta. Hádanka stejně jako křížovka má dlouhou historii a tradici. I když každý národ má ve své lidové slovesnosti různé žertovné či vtipné hádanky, Češi a Slováci jsou v oblasti hádanek ve světě naprosto výjimeční. Hádanka není jen zábavou, ale i zdrojem poučení, duševním sportem a v Česku a na Slovensku opravdovým uměním.

Touto sérií bych vás ráda s některými seznámila. Řešení všech hádanek obsahuje číslo, aritmetický výraz, číslice,... to pak stačí dosadit do finálního vzorce.

GC6WG34 Ceske slovni hadanky - zamenky
GC6W51P Ceske slovni hadanky - vypustky
GC6WPPG Ceske slovni hadanky - sloucenky a shodovky
GC6WW2W Ceske slovni hadanky - casovacky
GC6WW5D Ceske slovni hadanky - odsuvky
GC6WYQ5 Ceske slovni hadanky - carkovky a hackovky
GC6X2TY Ceske slovni hadanky - presunky
GC6X6CR Ceske slovni hadanky - prisuvky
GC6XRMY Ceske slovni hadanky - skryvacky
GC6XTPA Ceske slovni hadanky - presmycky
GC6XCR6 Ceske slovni hadanky - vsuvky
GC6Y1NE Ceske slovni hadanky - vylucky a pridavky


Přísuvka

Druhovou operací přísuvky je přidání (přisunutí) jednoho písmene před náznak nebo za náznak: vrátka - Svratka; dáma dá mat; koláčky školačky. Při vhodně zvoleném krátkém náznaku lze s využitím druhové operace přísuvky demonstrovat bohatost českého jazyka i písmennou blízkost mnoha slov: rak - arak, brak, drak, frak, mrak, prak, vrak, zrak.
Jistě jste si už dříve všimli, že všechny použité náměty jsou tvořeny výrazy, které jsou (samy nebo ve spojení) podstatnými jmény v 1. pádě jednotného či množného čísla (očnice - bočnice), souslovími s dominantním prvkem v podobě podstatného jména v 1. pádě jednotného či množného čísla (malé kalíšky - tma leká lišky.), popřípadě větami s konkrétním obsahem (Alda měl osm ladiček - dal dámě los mladíček). Směrnice pro tvorbu hádanek totiž vyžadují po hádankářských námětech SMYSLUPLNOST (v českém jazyce) a NÁMĚTOVOU UCELENOST (tj. schopnost námětu jako celku nebo jeho částí vyjadřovat konkrétní věc či skutečnost, stav věci nebo děj, a to bez potřebného průvodního vysvětlování).
Všechny výše uvedené náměty přísuvek jsou ukázkami ZÁKLADNÍ TVORBY, tj. jeden náznak a právě jedna provedená druhová operace (jedno přisunutí písmene). Podobně jako u jiných hádanek lze i v námětech přísuvek uplatnit vedle základní tvorby též principy NÁSOBNÉ A SDRUŽOVACÍ TVORBY.
Příklady násobné tvorby: rad více - bradavice;pár dní - parádník; barva pulců - bar v Acapulcu .
Příklady sdružovací tvorby:látka, lana - plat kaplana; jed, osel - jedno sele; urna, list - žurnalista; jetel, Labe - je tele slabé; metan, ovál, buš - Smetanova Libuše.
Příklad sdružovací tvorby užívající současně princip násobné tvorby: rok vád, éra - Krokova dcera.

Druhová operace přísuvky však umožňuje v násobné a sdružovací tvorbě uplatnit ještě tzv. symetrické principy tvorby, které spočívají v přidání jiného počtu písmen, než kolik je dílčích náznaků nebo slov námětu. Tvorba musí být v takovém případě skutečně symetrická, tzn. že se musí pravidelně střídat dílčí náznak (slovo) a přidávané písmeno. Pokud jádro začíná a končí dílčím náznakem (slovem), je přidávaných písmen o jedno méně; pokud jádro začíná a končí přidávanými písmeny, pak je přidávaných písmen o jedno více. Pár příkladů: oliva, kanár - bolí Vaška nárt; hra, byt, bóra - hradby Tábora; les, les, líčko - lesklé sklíčko, řev zní - převozník; útěk přítele - chutě kypříte len; ples láká Adama - pleskla kata dáma.

A teď si zkuste několik přísuvek vyřešit:

PŘÍSUVKA (6 - 3 4)
Ozval se hvizd - nato v mžiku
naříká Brit na trávníku.

PŘÍSUVKA (5 6)
Do uší mi nářek vniká -
tlačí pouta protivníka.

PŘÍSUVKA (3 5 5 5)
Několik květů drží
příbuzný
v jedné strži.

Křížovka a hádanka 2010/5
prisuvka kreslena

Řešení přísuvek: pískot - úpí Skot; okovy sokovy; tři astry třímá strýc; orba, ovál u kaše, kos, pól Gorbačov a Lukašenko spolu

Způsob předložení hádanky k řešení nazývají hádankáři PODÁNÍ HÁDANKY. Nejobvyklejší je podání textové, to je takové, které jsme dosud výhradně používali. Na stránkách časopisu Křížovka a hádanka se ovšem můžete setkat i s podáním v kreslené podobě, zpravidla doplněné doprovodným textem.

Jsou-li hádanky předkládány k řešení bez předchozího výkladového textu nebo komentáře, musí se řešitel dozvědět, jakou hádanku má vlastně řešit. Standardní součástí podání hádanky je proto název druhu hádanky: Chceme-li řešitelům u těžších hádanek pomoci, můžeme kromě názvu hádanky uvést nějakou nápovědu; tou může být VYČÍSLENÍ hádanky nebo její části (náznaku či jádra), popřípadě údaj o použitém způsobu tvorby. Vyčíslením hádanky rozumíme uvedení počtu písmen jednotlivých slov námětu.
S tím jste se již setkali v hintu, ale zpravidla se uvádí za nebo pod názvem hádanky a může být uvedeno mezi závorkami. Při vyčíslení se jednotlivé dílčí náznaky oddělují čárkou, u víceslovných výrazů se mezi čísly dělají mezery a mezi vyčíslení náznaku a jádra se vkládá pomlčka; pomlčku lze vypustit, jestliže je náznak zčásti nebo zcela spojen s jádrem. Pokud vyčíslujeme jen náznak nebo jen jádro, používáme pro ně zkratková označení N a J; (J: 3 3) tedy značí, že jádro se skládá ze dvou třípísmenných slov.

PŘÍSUVKA (J: 3 3),
Podpůrné hole jistotu vrátí,
užívej kapky, bolest se ztratí.

Additional Hints (Decrypt)

cbpgl cvfzra wrqabgyvilpu fybi anmanxh - wnqen: 1. cevfhixn: 3, 5, 3 - 3 3 1 7 2. cevfhixn: 4, 4, 5 - 7 1 8 svany: ivprfgebz - cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)