Skip to content

Flysovy odkryv na potoku Rehuci EarthCache

Hidden : 5/1/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Převážnou část podloží nejbližšího okolí Beskyd mezi Lysou horou a Starými Hamry tvoří horniny vzniklé v období druhohor a třetihor. Tyto horniny se vyznačují tím, že mají flyšoidní charakter. Jinými slovy jsou tvořené střídáním souvrství břidlic, pískovců a slepenců. Jak takové souvrství vypadá v praxi, nemáme často šanci vidět kvůli jejich pokrytí půdou různě silné mocnosti. Výjimkou jsou místa, kde v minulosti došlo k sesuvům svahů kvůli podmáčení. Například v oblasti pod Gírovou v Jablunkovké části Beskyd, které v okolí patří k nejrozsáhlejším sesuvům.

Pohled na odkryv půdy na potoku Řehucí.

V lokalitě, kam vás chci přivést, má taky „odhalování“ jinak skrytých podloží zemského povrchu na svědomí voda. Nejedná se ale o klasický sesuv. Jde spíše o přirozenou erozi břehu potoka Řehucí. V úseku několika desítek metrů na délku a pár metrů na výšku, lze zde vidět názornou ukázku pravidelného střídání vrstev. Střídání probíhá jak v druzích původních hornin, což prozradí jejich odlišná barevnost, tak i v tloušťce těchto hornin. Nejtenší vrstvy zde tvoří břidlice různých barev. Barva břidlic vyjadřuje chemické a minerální složení. Červenou, fialovou až hnědou barvu způsobují ionty Fe3+. Zelené břidlice obsahují Fe2+.

Hlavně ty nejtenčí vrstvy působí na dotek dojmem křehkosti. Je neuvěřitelné, že přesto dokážou odolat mnohdy rozvodněnému toku potoka Řehucí. Navíc se nachází na straně, která je náporem vody více zatížená. Už léta zůstává podoba odkryvu prakticky stejná. Naproti tomu protilehlá strana musela projít stavebními úpravami, kvůli udržení provozního stavu u komunikace, která vede souběžně s potokem Řehucí.

V odstavci níže je popsán přístup od Visalají a od Ostravice či z Lysé hory. Ať se sem dostanete odkudkoli, bude to vždy průchod či průjezd moc pěknými údolími. Budete se pohybovat kolem potoků Řehucí a Řečice, oba jsou velice fotogenické. Rád si tipnu, že bez fotky břidlicových prahů v tocích, které dají vzniknout mnoha malým vodopádkům, nejspíše domů neodejdete. Minimálně blízké okolí keše "Strapata jedle"je tou nejlepší návnadou.

Pohled na detail odkryvu půdy na potoku Řehucí.

Jak se tam dostat?

Pro přístup k místu, kde se odkryv nachází, je nejvhodnější použít kolo a to trekové. Nejméně náročná trasa vede z Visalají po modré TZ, as. cyklotrase č. 6113. Trasa vede zpočátku po hladším, hliněno-kamenitém povrchu. Ten je v prudších pasážích vystřídám drobnými kamínky, zalitými v asfaltu. Až sjedete k potoku Řečice, tak se povrch změní na výlučně asfaltový. Sjeďte podél potoka Řečice až po soutok s potokem Řehucí. Soutok nelze přehlédnout, ve vašem směru vpravo se nachází rozlehlý můstek a hájovna. Přes můstek pojedete mírně do kopce cca 675 m, je to po úzké silničce, kopírující vodní tok.

U "Earthky" máte dvě možnosti. Můžete pokračovat nahoru a nebo dolů. Nahoru vás čeká v úvodních metrech asfalt a později drobné kamínky, zalité v asfaltu. Přes lokalitu Nové Dvory vyjedete u závory, v ostré zatáčce silnice na Lysou, kousek pod jejím čtvrtým km. Místo je také známo jako rozcestník turistických cest Pasička. V tomto místě se také od Visalají připojuje „červená“turistická trasa. V opačném směru od Pasičky k odkryvu pro majitele silničních kol ale doporučuji dbát zvýšené opatrnosti ve sjezdu. Drobné kamínky v zatáčkách dovedou nadělat pěknou paseku. Trasa od okryvu „dolů“ k Masarykovmu údolí, je vyvedená v asfaltu, většinou dobré kvality. Dojem kazí akorát několik příčně zabudovaných odváděčů děšťové vody a několik míst se zalátováními děrami.

Od Masarykova údolí k hrázi přehrady Ostravice je pak nutné zdolat dvě mírné stoupání a sjezdy. Je to po asfaltu, většinou je v dobrém stavu, poplatném horám. Respektujte prosím zákaz vjezdu automobilů. Až k "Earthce" sice vede od Ostravice, nebo Starých Hamrů silnice. Ale za pokutu to určitě nestojí, občas tam jezdí motohlídky Policie ČR.

Pohled na detail odkryvu půdy na potoku Řehucí.

Pro úspěšné logování této earthcache je nutné zjistit jisté informace, tyto poslat na ODPOVĚDI předmětem Flyš Řehucí a pak se zalogovat. Nečekejte na odpověď - pokud bude něco špatně, ozvu se vám sám.

Zadání:

1) Odhadněte kolik metrů na DÉLKU měří největší plocha odkryvu. Zaměřte se na odkryv, jehož výška přesahuje 2m, míra tolerance délky odkryvu + - 5m. Vemte sebou něco na měření. Můžete také využít cyklocomputer a nebo kousek šňůry s rozměrem třeba 1,5 m. Prozradím, že měřená vzdálenost není delší než 50m. Kvůli měření nemusíte do potoka, stačí jej provést paralelně na souběžně vedené silničce. Úsek, který požaduji změřit, jsem na obou koncích označil na odkryvu ČERNOU ČÁROU, širokou cca 12 cm. Vpravo je značka pod smrčkem, vlevo pod ulomeným pařezem, kde se nachází i značka pro úkol 2.

2) Mezi jednotlivými vrstami flyše se nachází tenké plátky břidlice. Jakou má převážně BARVU břidlice v tomto odkryvu? Jelikož se v odkryvu nachází břidlice různých barev, tak se zaměřte se na bezprostřední vrstvu břidlice, kterou uvidíte pod skálou s logem Geocachingu. Logo je černé barvy a má průměr cca 12cm. Logo se nachází na LEVÉ straně "měřeného úseku", kousek od značky pro měření délky odkryvu. Vyhledat značku i logo vám pomůže, když najdete ve svahu na levé straně pařez, který zbyl po ulomení smrku.

3) Od r.2019 je opět povoleno doplňovat logy fotkou sebe sama z místa nebo fotkou něčeho vašeho a místa. Pokud budete mít zájem, můžete ji přiložit, rád to uvítám. Pokud si nebudete jistí odpověděmi, fotka z místa s něčím osobním nebo sebou samým, vyřeší vše hned a jednoduše.


Pohled na deskovitě odlučný pískovec v potoku Řehucí, poblíž místa, kde je umístěná keš "Strapatá jedle".

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK
(CZ) - DOLNÍ a PROSTŘEDNÍ SUCHÁ - ohlédnutí zpátky

Další mé keše a wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - IOPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - IOSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA
(CZ) - ZÁMKY a HRADY MORAVSKOSLEZSKA (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU


LAB keše:
(CZ) - SOUTOKY" OSTRAVSKÝCH ŘEK......zatím jenom ve stavu LAB, bez bonusové keše
(CZ) - KRÁSNÁ KRÁSNÁ
(CZ) - PROCHÁZKA PO ONDŘEJNÍKU

(PL) - I ♥ TĚŠÍN (CIESZYN)


(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)