Skip to Content

<

ZPJM #2 - zamek Vlasatice

A cache by MikiHamza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/12/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZE] Jednoduchá tradiční cache u zanedbaného zámku v obci Vlasatice nedaleko Pohořelic
[ENG] An easy traditional cache at the small devastated chateau in the village Vlasatice near Pohořelice

[CZE]
Zanedbané památky jižní Moravy - série

Úrodná oblast jižně od Brna byla odpradávna osídlena, a obzvláště z období středověku a novověku je zde množství stavebních památek. Zatímco některé z nich, zejména ty nejvýznamější, jsou pečlive udržované, velké množství těch méně atraktivních chátrá, pokud už nebyly zcela zničeny. A právě těmto stavbám, které jejich majitelé ještě nestihli buď totálně přestavět podle svých představ nebo je nenechali spadnout, je věnována tato série. Přestože jsou památkově chráněné, je totiž možné, že za pár let již nebudou existovat, a na jejich místě bude třeba nový supermarket, rodinné domky nebo kancelářská budova. Ale třeba naopak budou mít štěstí a budou znovu zrekonstruovány do své puvodní podoby, i když už budou sloužit jiným účelům.

Každá cache série obsahuje písmeno a dále úkol, při jehož splnění na místě získáte číslo, které nalezenému písmenu přiřadíte. Tato data pak pomohou získat souřadnice umístění bonusových cache. Série bude obsahovat 16 základních cache, ke každé čtveřici bude jedna bonusová, a nakonec bude vše dovršeno superbonusovou, kterou bude moci odlovit ten, který najde všech 20 cache.

Do série jsou zařazeny tyto cache:
ZPJM #1 - zámek Branišovice
ZPJM #2 - zámek Vlasatice
ZPJM #3 - zámek Pouzdrany
ZPJM #4 - zámek Rešice
ZPJM #5 - tvrz Horní Kounice
ZPJM #6 - tvrz Horní Dunajovice
ZPJM #7 - zámek Tvorihráz
ZPJM #8 - zámek Hrubšice
ZPJM #9 - tvrz Boskovštejn
ZPJM #10 - Paaruv zámecek Pohorelice
ZPJM #11 - zámek Velké Nemcice
ZPJM #12 - zámek Miroslavské Knínice
ZPJM #13 - zámecek Újezd
ZPJM #14 - zámek Slatina
ZPJM #15 - tvrz Nosislav archivováno
ZPJM #15a - zamek a kaple Kuparovice
ZPJM #16 - fara Mikulovice

Bonusové cache:
ZPJM bonus#1 - zámek Dolní Kounice
ZPJM bonus#2 - zámek Drnholec
ZPJM bonus#3 - zámek Hrušovany nad Jevišovkou
ZPJM bonus#4 - zámek Dyje

ZPJM superbonus - zámek Moravský Krumlov

Další významné zanedbané památky nezařazené do série, protože již mají vlastní cache:
GC1TV6Z zámek Miroslav ÚSKP: 17639/7-6560
GC2KJ1E klášter Znojmo-Louka ÚSKP: 34955/7-6967
GC10BEK zámek Jaroslavice ÚSKP: 28368/7-6398

[ENG]
Neglected landmarks of southern Moravia - series

The fertile area south of Brno was inhabited from of old, and there are lots of especially medieval and modern landmarks there. While the most remarkable of them are well maintained, lots of the less atractive deteriorates if they haven't been totaly destroyed. This series is devoted to those buildings which haven't been totaly rebuilt by their owners according to their ideas or which haven't been destroyed yet. Although they are protected, it is possible that they won't exist in several years and will be replaced by a new supermarket, family houses or an office building. Or they could be eventually lucky and will be reconstructed to their original appearance though they will have other purpose.

Every cache of the series contains a letter and a task which has a number as a result. This number you will assign to the letter. These data will help you to find out the coordinates of the bonus caches latter. The series will consist of 16 basic caches. Every four caches will help to find one bonus cache and all 20 caches will be necessary for finding the superbonus cache at the end.

The caches of the series:
ZPJM #1 - zámek Branišovice
ZPJM #2 - zámek Vlasatice
ZPJM #3 - zámek Pouzdrany
ZPJM #4 - zámek Rešice
ZPJM #5 - tvrz Horní Kounice
ZPJM #6 - tvrz Horní Dunajovice
ZPJM #7 - zámek Tvorihráz
ZPJM #8 - zámek Hrubšice
ZPJM #9 - tvrz Boskovštejn
ZPJM #10 - Paaruv zámecek Pohorelice
ZPJM #11 - zámek Velké Nemcice
ZPJM #12 - zámek Miroslavské Knínice
ZPJM #13 - zámecek Újezd
ZPJM #14 - zámek Slatina
ZPJM #15 - tvrz Nosislav archived
ZPJM #15a - zamek a kaple Kuparovice
ZPJM #16 - fara Mikulovice

Bonus caches:
ZPJM bonus#1 - zámek Dolní Kounice
ZPJM bonus#2 - zámek Drnholec
ZPJM bonus#3 - zámek Hrušovany nad Jevišovkou
ZPJM bonus#4 - zámek Dyje

ZPJM superbonus - zámek Moravský Krumlov

Other important neglected monuments not included in the series due to having their own cache:
GC1TV6Z zámek Miroslav ÚSKP: 17639/7-6560
GC2KJ1E klášter Znojmo-Louka ÚSKP: 34955/7-6967
GC10BEK zámek Jaroslavice ÚSKP: 28368/7-6398

Vlasatice

[CZE] Obec Vlasatice leží asi 5km jihovýchodně od Pohořelic nedaleko hlavní silnice z Brna do Mikulova. Více informací o obci se dozvíte zde


Na místě dnešního zámku Vlasatice stávala ve středověku tvrz. Patrně ji postavil po r. 1342 brněnský meštan Dětřich Moricův, který Vlasatice držel v letech 1342 - 1358 a obdržel od markraběte - pozdějšího českého krále - Karla právo opevnit tamní dvůr. První přímá zmínka o tvrzi se nicméně datuje až do r. 1567. Roku 1424 opanovali Vlasatice husité, na počátku 16. století patřily ke statkům dolnokounického kláštera, r. 1535 je získal Jiří Žabka z Limberka. R. 1567 Vlasatice koupil Albrecht Černohorský z Boskovic; již sedm let poté - r. 1574 - však Jan Šembera Černohorský z Boskovic převedl tvrz Vlasatice s městečkem a několika dalšími vesnicemi na hraběte Františka z Thurnu. Thurnové pak Vlasatice drželi až do r. 1622 a byli to nejspíš oni, kdo provedl či dokončil přeměnu staré gotické tvrze na renesanční zámek. R. 1622 získal Vlasatice jako konfiskát kardinál František z Ditrichštejna, což prineslo vlasatickému zámku úpadek. V rámci obrovských ditrichštejnských držav ztratil funkci panského sídla a sloužil pak vždy už jen jako byty úřednictva a kanceláře. Ditrichštejnové vlastnili Vlasatice do r. 1864, kdy přešel do rukou Herbersteinů. Ve druhé polovině 20. století jej spravovala farma státního statku Mikulov.
Zámek Vlasatice stojí v areálu bývalého dvora na západním okraji stejnojmenné obce. Je to patrová obdélníková renesanční stavba, při níž stojí o samotě polygonální věž. Budova je s veží spojena dřevenou chodbou nesenou kamenným obloukem.

Zdroj: www.castles.cz

Současný stav
Číslo rejstříku ÚSKP: 45672/7-1809
Vlastník: GRANERO Vlasatice, s.r.o. - LV 323
Firma se zabývá zemědělskou výrobou a silniční a motorovou dopravou. Je vlastněna z 99,96% dánskou firmou Tjekkiet Invest AIS, zbylý podíl 0,04% má Ing. Jitka Pejchalová.

Celý areál se v současnosti opravuje, volné plochy jsou zatravněny a osázeny dřevinami, byly opraveny obě vstupní brány do areálu i příjezdové cesty k paláci. Dále byla opravena střecha nového paláce a vstup do starého paláce.


[ENG] The village Vlasatice is situated about 5km to the south-east from Pohorelice near the main road from Brno to Mikulov.

There was a medieval stronghold at the place of the chateau Vlasatice. It had been probably built by Detrich Moricuv from Brno after 1342 who had owned Vlasatice in years 1342 - 1358 and who had got the right to fortify the homestead from the margrave of Moravia and later Czech king Karel (Charles IV.). The first document about the stronghold is from 1567. The Hussites took Vlasatice in 1424 and the village belonged to cloister in Dolní Kounice in the beginning of 16th century. Jirí Žabka from Limberk got it in 1535 and then Albrecht Cernohorský from Boskovice bought Vlasatice in 1567. Seven year later - in 1574 - Jan Šembera Cernohorský from Boskovice made the stronghold with several other villages over to earl František from Thurn. The Thurn family owned Vlasatice till 1622 and probably reconstructed the old gothic stronghold into the renaissance chateau. Cardinal František from Dietrichstein got Vlasatice in 1622 as a confiscated property which caused a degeneration to the chateau. Because Dietrichtein family had vast property so that it lost its function as a mansion and it was used as flats for clerks and as offices. Dietrichsteins owned Vlasatice till 1864 when Herbersteins took it over. It was a property of state farm in Mikulov in the second part of 20th century.
The chateau Vlasatice is in an area of previous homestead at western edge of the village. It is two-storey rectangular renaissance building with isolated polygonal tower connected with the building by a wooden corridor carried by a stone arch.

Source: www.castles.cz

[CZE] Úkol pro získání bonusového císla:
Spocítejte kolik je celkem nezazdených oken v delší strane budovy sýpky, kterou je videt vlevo od brány (waypoint BONUS). Toto císlo priradte k písmenu naleznému v cache.

[ENG] The task for getting the bonus number:
Count all the non bricked windows in the longer side of the building of a granary which is visible on the left hand side from the gate (waypoint BONUS). This number add to the letter found in the cache.

Fotografie dokumentující zmenu stavu, at už k lepšímu ci horšímu jsou vítány, prosím pouze o vynechání spoilujících obrázku.

Additional Hints (Decrypt)

3+1=pvuyn/3+1=oevpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

814 Logged Visits

Found it 799     Write note 11     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 68 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.