3 Comments

Geocaching.com Presents: “First to Find”

[Editor’s note: This video contains spoilers and was filmed with cache-owner permission. The video is in Czech. For English subtitles, play the video then click on the CC button.]

[vsw id=”6WhqAHcTu0A” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Geocaching.com Presents: “First to Find.” Watch this video and be part of the hunt to claim a FTF on a newly published cache (GC2X6AW). The Geocaching.com  video team perched at ground zero as a Groundspeak Reviewer published the cache listing. The cache is located in the rural countryside of the Czech Republic. The crew counted the minutes until the first cacher arrived, but being FTF on this cache would take more than being first to the coordinates. Watch to find out why. The video mentions “instant notification” which is a Premium Member feature. Find out more about instant notifications and Premium Memberships here.

The next Geocaching.com Presents video showcases some of the most exciting geocaches with Favorite Points. It’s scheduled for release on October 20th. See a preview of all the Czech videos to come by clicking here.  Geocaching.com will  continue to release English, Czech and German language geocaching videos in the coming months. Subscribe to our YouTube channel to be one of the first to see new videos. Watch the more than 40 videos produced by Geocaching.com on our video page.

Geocaching.com uvádí: “First to Find.” Podívejte se na toto video a zúčastněte se lovu a závodu o FTF nově uveřejněné keše (GC2X6AW). Video posádka z Geocaching.com číhala u cíle, když kontrolor společnosti Groundspeak zveřejnil podrobnosti keše. Keš se nachází ve venkovské krajině České republiky. Posádka počítala minuty, než dorazil první kačer, ale získat FTF této kešky nebude tak snadné. Dívejte se a zjistíte proč. Video obsahuje spojlery a bylo natočeno s povolením majitele keše.

Další video Geocaching.com uvádí se soustředí na geokeše s nejvyšším počtem příznivých bodů. Plánujeme jeho zveřejnění na 20. října. Podívejte se na ukázky všech českých video záznamů kliknutím zde. V příštích měsících bude Geocaching.com také dále zveřejňovat geokešingová videa v angličtině, češtině a němčině. Podívejte se na více než 40 video záznamů, které vyrobil Geocaching.com na naší video stránce.